BAŞKAN ÖZKAN; ‘TARIM KESİMİ İLE BİRLİKTE DEVLETİMİZDE SABOTE EDİLMEKTEDİR” DEDİ

(HABER MERKEZİ)-Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Özkan, yaptığı yazılı açıklamayla sulama ücretlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Tarım kesimi ile birlikte devletimizde sabote edilmektedir” dedi.

Yaşar Özkan yazılı açıklamasında daha sonra şunları söyledi;

“Özellikle Adana gibi Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinde yaşanan sıcak hava dalgasıyla birlikte sulama sorunları gündeme gelmektedir. Özkan, sulama rotasyonlarının getirilmesini kabul edilemez bir durum olarak değerlendiriyor ve Mısır gibi suya ihtiyacı olan ürünlerin üreticilerinin zarar göreceğini vurguluyor.

Sulama Birlikleri tarafından açıklanan yeni sulama ücretlerinde ise geçen yıla göre ciddi artışlar yaşandığını ifade ediyor. Özkan, özellikle Mısır üreticilerinin dekara ödedikleri sulama ücretinin %300’ün üzerinde artış gösterdiğini belirtiyor. Bu artışın, üreticilerin maliyetlerini artırarak tarım sektörünü olumsuz etkileyeceği endişesini dile getiriyor” dedi.

Başkan Özkan, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) seslenerek sulama rotasyonlarını gözden geçirmesi ve sulama ücretlerindeki artışları yeniden değerlendirmesi çağrısında bulunuyor. Aksi takdirde, tarım sektöründe sadece üreticilerin değil, siyaset kurumlarının da zarar göreceğini vurguluyor.

Tarım kesiminin yaşadığı bu sorunların çözülmesi ve sektörün geleceğinin güvence altına alınması için yetkililerin duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade eden Başkan Yaşar Özkan, tarımın ülke ekonomisi için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor