Başkan Sönmez, Özgür Özel’le ekonomik beklentileri paylaştı

(HABER MERKEZİ)-Türk İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Ankara’daki TÜRKONFED Yönetim Kurulu Toplantısı’nda CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve kurmaylarıyla bir araya geldi.

TÜRKONFED Başkan Yardımcıları, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Berman Mantı, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Vedat Gizer ile TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kış’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Sönmez, Türkiye’nin büyümeyi değil kalkınmayı ve verimliliği artırmayı hedefleyen bir ekonomik politika ile yapısal reformları hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Gündemdeki konulara değinen, kalkınma ve verimliliğin artması, yeni ekonomi politikaları ile yapısal reformların hayata geçmesi durumunda enflasyonun kontrol altına alınabileceğini, Türkiye’nin ekonomik istikrar sağlayabileceğini kaydeden Başkan Sönmez, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve kurmaylarına TÜRKONFED’in çalışmalarıyla ilgili bilgi de verdi.

Sönmez, TÜRKONFED’in gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 5 sektörel olmak üzere 31 federasyon, 365 üye dernek üzerinden 100 bine yakın şirket bulundurduğunu dile getirdi.

KATILIMCI DEMOKRASİ VURGUSU

İkinci yüzyılında çağın gerekliliklerine uyum sağlayarak dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve toplumsal dönüşümlerini sağlamış bir Türkiye için en büyük kök reformun, liyakat esasıyla kurumların bağımsızlığının sağlanması olacağını vurgulayan Başkan Sönmez, “Kurumlar ve kuralların hukukun üstünlüğünü, adaleti, temel hak ve özgürlükleri, katılımcı demokrasiyi ve kamu yönetiminin etkinliğini sağlayacaktır” dedi.

Hukuk sisteminin işleyişindeki sorunların yatırımcıyı son derece tedirgin ettiğine dikkat çeken Başkan Sönmez, iş dünyasının hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı konusunda yapılması gereken çağdaş düzenlemeler için hızla harekete geçilmesi konusunda beklentisi olduğuna işaret etti.

EĞİTİMİ KONUŞTU, YENİ MÜFREDATTAKİ ÇEKİNCELERİNİ ANLATTI

Anadolu’daki iş dünyasının nitelikli insan kaynağı istihdamında yaşadığı zorlukları yakından gören TÜRKONFED’in Cumhuriyetin ikinci yüzyılında ana rotasını genel kurul ile eğitime çevirdiğini söyleyen Başkan Sönmez, bu nedenle geçtiğimiz günlerde onaylanan ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adını taşıyan yeni müfredatla ilgili çekincelerini CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e aktardı. Başkan Süleyman Sönmez, “TÜRKONFED ailesi olarak bizler de eğitim sistemimizin makul bir zeminde çağın gerçeklerine uygun olarak yapılandırılması ve mesleki eğitim programları geliştirilmesi, iş dünyası ile iş birliğinin sağlanması ve gençlere girişimcilik ve yenilikçilik becerileri kazandırılması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor