CANIM ÇOK SIKILDI

CANIM ÇOK SIKILDI

Önceki gün, akrabalık bağım da olan biri geldi, bir ilçe Belediyesi ile ilgili sorununu anlattı..

Gazeteci, her sorunu olanı dinler, ama her sorunu haber yapmaz, tanıdığı bürokrat varsa onunla  görüşür, mümkün oluyorsa yardımcı olup olamayacağı talebinde bulunur. Bu bir insani görevdir..

Biz de öyle yaptık. Bir ilçe Belediye Başkan Yardımcısını aradık.. Konuşurken, yanımızdaki arkadaşta bilgi aktarımı yapıyordu.. Telefondaki muhatabımız “Abi o Sufler’in kim?” diye sordu.

Ne demek Sufler!.. Tiyatroda mı oynuyoruz, film sahnesinde ses kaydı mı yapıyoruz?

 “Tamam sonra görüşürüz” deyip telefonu kapadık.. Sinirimiz allak-bullak oldu.. Ne demekti bu? Bir vatandaşın sorununu iletmek, iletirken, konunun muhatabının bilgi vermesi Sufler kullanmak mıdır?

Önce şunu söyleyelim, beyefendi biz tiyatro sahnesinde, ya da film setinde değiliz.. Konuyu size aktarırken, sufler dediğiniz kişi bize fısıldayarak anlatmıyor, sizin duyabileceğiniz kadar yakın mesafeden konuşuyordu..

1-Önce konuştuğun kişi sana nasıl saygılı konuşuyorsa, sen de en az onun kadar saygılı olacaksın.

  2-Ağzından çıkan kelimenin ne anlamı taşıdığını bileceksin ve konuşurken cümlelerine dikkat edeceksin..

  3-Senin karşındaki seninle nasıl saygı sınırları içerisinde konuşuyorsa, sen de aynı şekilde konuşacaksın.

Zaten konuşmayı fazla uzatmadık, kısa keserek telefonu kapadık.. Ancak, o sinir içerisinde günlük yazımızı yazamadık.. Moralimiz allak-bullak oldu..

Ne olur, bulunduğunuz makam sizi şımartmasın.. Üstelik siyasi bir kurumda görev yapmakta olduğunuzu unutmayınız., Halkla iç içe , soruna çözüm bulmak için çare aramak yerine böyle sivri dille konuşmanız, size, özellikle Başkanınıza artı getirmez..

Unutmadan , tiyatroda sahnedeki oyunculara, rolleri sırasında unuttukları sözleri seyircilere görünmeden kulisten veya bir kapakla örtülmüş olan  delikten fısıldayan kimseye sufler denir.

 Yani ne ben tiyatro oyuncusuyum, ne de yanımdaki suflerim..

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ADANANIN KAHRAMAN

ŞEHİT VE GAZİLERİ İÇİN

BÖLGE gazetesi, Adana’nın kurtuluş savaşında kaybettiğimiz şehit ve gazilerimizin ölümsüzleştirilmesi için başlatılacak kampanyanın ilk toplantısı bugün başlayacak ve sonuç alınıncaya kadar devam edecek.

Gazeteci-yazar Nurettin Çelmeoğlu ile hukukçu Muhittin Göndermez bir araya gelerek, konuya katkısı olabilecek tarihçi ve  şehit yakınlarını belirleyerek, komiteye katkılarını, varsa fotoğraf ve belgelerle desteklenmeleri talebinde bulunacaklar..

Kurulacak komitede  ayrıca proje üretebilecek bir ekibin oluşması için çeşitli meslek kuruluşlarından da temsilci talebinde bulunulacak.

BÖLGE gazetesi, yıllarca yapılmayan ve unutulmaya yüz tutan ALTIN KOZA’yı başlattığı kampanyalarla Adana’ya nasıl yeniden kazandırdı ise, giriştiğimiz bu kampanyanın da başarıyla sonuçlanabileceğine, Adana’ya büyük bir eser kazandıracağımız , projeye destek verileceğine inanıyoruz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor