Kent Konseyleri Birliği’nin Ankara çıkartması

HABER: Eylem USNEKER

ADANA (BÖLGE)-Türkiye Kent konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyeleri Yerel Seçimler sonrası  Başkent’e çıkarma yaptı. Yeni dönem ile birlikte izlenecek strateji gereği çalışmalarına başlayan TKKB, bu kapsamda  Ekrem Aslan Başkanlığında  Türkiye Belediyeler Birliği, içişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı  Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü  ile görüşmeler gerçekleştirdi.

BiROL EKİCİ’ye hayırlı olsun.

Birlik yönetim kurulu  Ekrem Arslan, Nuray Akçasoy, Zeynep Arıkan, Necati Binici, Hasan Soygüzel ve Mürsel Sabancı, ilk olarak geçtiğimiz haftalarda Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliğine atanan  Doç.Dr. Birol Ekici’yi ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini sundu.  Ziyaretten memnuniyetini dile getiren Ekici; kent konseylerinin yerellerde sürdürülebilir kalkınma ve sosyal ve siyasal katılımı sağlayan önemli  bir kurum olduğunu  vurguladı. Birliğin aktif çalışmalarını takip ettiğini ve Belediyeler Birliği Bünyesinde Yerel Yönetimlerde görev alan değerli başkanlara kent konseylerinin Bir Danışma ve istişare organı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Birlik Dönem Başkanı Ekrem Aslan  Yerel Yönetimler seçimleri sonrası Kent Konseylerinin yapılandırılması ve güçlendirilmesi noktasında çalışma içerisinde olduklarını, kent konseyi ve belediye başkanları ile temaslarının sürdüğünü belirtti. Belediyeler Birliğinin Kent Konseyleri Birliğine desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Aslan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici’ye Türkiye Kent Konseyleri Birliği Rozetini takdim etti.

Sivil Katılım Ve Gönüllük Çalışmalarında İşbirliği

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Üyeleri daha sonra İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü Erkan Kılıç ile bir araya geldi.  Genel Müdürlük Dernek işlemleri Çalışma Grubu Başkanı Fatih Güney, Sivil Toplum Stratejileri ve Eğitim Daire  Başkanı  İzzet Güven’in hazır bulunduğu ziyarette  yerelde sivil katılım ve gönüllük çalışmaları hakkında genel müdürlükle işbirliği içerisinde olunmasından memnuniyet duyulacağı,  kent konseylerinin bünyesindeki sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin gelişimini sağladığını vurguladı.

Kent Konseyleri Birliği Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdür Vekili  Kemalettin Sakin’i ziyaret ederek, Kent Konseyleri Tüzüğünün güncellenmesi çalışmalarının birlik tarafından yapıldığını bu noktada yerel yönetimler genel müdürlüğü ile çalışmaların devam etmesi gerektiği dile getirildi. Kemalettin Sakin  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı altında yapılanmasını sürdüren yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün Yeni dönemde Kent Konseylerinin kurulması ve izlenmesini öncelikli gündemlerine aldıklarını bu çalışmalarda kent konseyleri birliğinin danışmanlığına ve deneyimlerine ihtiyaçları olduğunu belirterek işbirliğinin güçlendirileceğini belirtti. Heyet son olarak Denge ve Denetleme Ağı üyeleri ile bir araya gelerek yerel yönetimler reformu ve yerel katılımcılık üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor