Sözütek: Toplu taşıma esnafının ekmeği bir dilim daha eksildi

ADANA (BÖLGE)- Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek önceki gün motorine yapılan 23 kuruşluk zammın toplu taşıma esnafının ekmeğinden bir dilim daha eksilttiğini söyledi.

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, motorin, çay ve şekere gelen zamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çay ve şekerin vatandaşın temel ihtiyaç maddelerinden olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, “Kuru çaya yüzde 15, şekere yüzde 16 zam yapıldı. Ay başını zor getiren vatandaşlarımız zamlarla birlikte yeni zorluklarla karşı karşıya bırakıldı. Temel gıda maddesi çay ve şekere yapılan yüksek zam vatandaşımızın alım gücünü biraz daha düşürürken, bu durum esnaf ve sanatkarlarımızın da daha az iş yapıp, daha fazla zarara uğraması anlamını taşıyor. Özellikle bakkal, tatlıcı, pastacı ve kahvehane işleten esnafımız çaya ve şekere yapılan zam nedeniyle büyük zarar görecektir” dedi.

“TOPLU TAŞIMA ESNAFI ÇIKMAZDA”
Çay ve şekerin yanı sıra motorine yapılan zammın iğneden ipliğe her şeyi etkileyeceğinin altını çizen Başkan Sözütek, motorinin litre fiyatına yapılan 23 kuruşluk zammın özellikle toplu taşıma esnafının belini büktüğünü söyledi. Başkan Sözütek, “Bugüne kadar, aracın lastiğinden yedek parçasına kadar tüm kalemlere yapılan zamlar kamu hizmeti yapan toplu taşıma esnafımızı çalışamayacak hale getirdi. Buna rağmen borçla, harçla, aldığı kredilerle ayakta durmaya çalışan esnafımız motorine yapılan 23 kuruşluk zamla ağır bir darbe daha aldı. Vergi, SGK, Bağkur primleri, şoförün yevmiyesi, trafik cezaları derken toplu taşıma esnafının gün sonunda evine zar zor aldığı ekmekten, motorine yapılan zamla bir dilim daha eksildi. Bugüne kadar alım gücü düşen vatandaşımızın  menfaatini gözeterek zam taleplerini öteleyen toplu taşıma esnafımız artık ne yapacağını şaşırmış durumda. Toplu taşıma esnafımız motorine yapılan son zamla birlikte iştigal ettikleri iş duruma göre zam beklentisi içerisine girmişlerdir. Gerek devlet, gerekse belediye yetkililerimizden beklentimiz ve talebimiz, toplu taşıma ücretleriyle ilgili vatandaşın da toplu taşıma esnafımızın da mağdur olmayacağı bir orta yolun bulunmasıdır” ifadelerini kullandı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor