ABD, VATANDAŞLARINI “ADANA KONSOLOSLUĞU ÇEVRESİNDE SAKIN DOLAŞMAYIN“ DİYE UYARDI

(HABER MERKEZİ)-ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Adana ve İzmir Konsolosluklarına yazılı bir uyarıda bulunarak, olası bir saldırı karşısında önlem alınması uyarısında bulundu.  Uyarıda, Amerikan vatandaşlarının Adana Konsolosluğu’nun bulunduğu bölgeye gitmemeleri istendi. Uyarıda ABD vatandaşlarının halka açık bölgelerdeki kalabalık alanlarda bulunmamaları, ABD ile ilişkili kıyafetler giymemeleri konusunda da dikkatli olmaları vurgulandı.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan uyarıda, ABD dış politikasına tepkilerin dile getirildiği gösterilerin, ABD karşıtı ve ABD şirketlerine yönelik boykot çağrılarıyla birlikte devam ettiği de kaydedildi.

Büyük gösterilerin, polis varlığının artmasına, yolların kapanmasına ve trafikte aksamalara neden olabileceği belirtilen açıklamada, “Barışçıl olması amaçlananlar da dahil olmak üzere herhangi bir gösteride tansiyon yükselebilir ve şiddete dönüşebilir” denildi.

Amerikan karşıtı faaliyetlerin arttığı belirtilen uyarılarda, şunlar aktarıldı;

Türkiye’deki ABD hükümet personeline, halka açık katılımları ve hareketleri en aza indirmeleri ve ABD ile ilişkili kıyafetler giymemeleri, uyruklarına dikkat çekmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Ayrıca, Amerikan vatandaşlarının Adana Konsolosluğu’nun bulunduğu bölgeye gitmemeleri de istenirken, “ABD’nin Adana Konsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu geçici olarak ziyarete kapalı” bilgisi paylaşıldı.

Alınması gereken tedbirler ise şöyle sıralandı:

ABD veya İsrail bağlantılı kamuya açık olan yerlerde dikkatli ve tetikte olun,

Düşük bir profille hareket edin,

Protesto ve gösterilerin etrafındaki alanlardan kaçının

Çevrenizden haberdar olun,

Gelişmeler için yerel medyayı takip edin denildi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor