ADANA’NIN GÜÇLÜ VE BAŞARILI KADINLARI BİR ARAYA GELDİ

(HABER MERKEZİ)- Adana Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen 33 KADIN BELGESELİ TÜRKİYE Basın lansman toplantısında proje ekibi ve belgeselde yer alan 33 Adanalı kadın ile belgeselin amacı tanıtıldı.

Proje/Tasarım ve Yapımcılığını  Gazeteci-Yazar Ufuk Cavlı’nın yaptığı belgesel hakkında açıklamalarda bulunan Cavlı;  “33 Kadın Belgeseli Türkiye, bir sosyal sorumluluk projesidir. Kadın gücü ve farkındalığını ön plana çıkarmak için Mersin, Adana, Hatay, Ankara, Mardin, Gaziantep, Kars, Samsun ve İzmir’de ve tabi ki yavru vatan Kıbrıs’ta yapılacak olan bir proje. Mersin’den sonra Hatay’da ve Gaziantep ilimizde  çekimleri tamamladık.

Deprem ve seçimler nedeniyle ertelenen Adana etabımızın çekimlerine başlayarak Mayıs ayında başladık bir aksilik olmazsa Haziran  sonu tamamlamayı düşünüyoruz dedi.

KADINI ERKEKTEN GÜÇSÜZ GÖREN ZİHNİYETLER VAR

Dünya’da halen kadınları erkeklerden daha güçsüz gören zihniyetlerin olduğunu belirten Cavlı, “Her zaman kadınları mağdur olarak gündeme taşıyorlar. Elbette ki mağdur kadınlar var keşke hiç olmasa. Ama sadece kadınlar mağdur edilmiyor, erkeklerde, hayvanlarda, doğada bazen mağdur ediliyor. Ama biz mağduriyet deyince hep aklımıza kadın geliyor. Böyle bir algı oluşturuldu. Kadının güçsüz gösterilmesi hem ülkemize, hem şehrimize, hem ailemize hem de yaşadığımız topluma ciddi zararlar veriyor. Bu konuda iktidarlar ve yerel iktidarlar çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bizim bunları göstermemiz ve destek olmamız gerekiyor.”

ADANA’DA 33 KADINDAN ÇOK DAHA FAZLASI VAR

“Bizde güçlü ve başarılı kadınların hikayelerini anlatmak için yola çıktık. Yani mağdur olan kadınlardan çok, gerçekten güçlü, başarı hikayesi olan, sıfırdan bir noktaya gelen, yada aileden kalan bir şirketi üzerine koyarak başarıyla yöneten, daha çok istihdam yaratan veya aldığı eğitimle akademisyen olan, yeni bir ürün geliştiren ve bunlarla ilgili istihdam yaratan bir çok kadınımız var. Elbette ki Adana’da 33 kadından çok daha fazlası var. Biz 33 kadınımızı Adana’daki bütün başarılı kadınları temsil etmeleri için seçtik.” dedi.

GÜÇLÜ KADINLARIN ROL MODEL OLMASINI İSTİYORUZ

Belgeselin kadın gücü ve farkındalığını ön plana çıkartan, kadınların güçlü olduğunu anlatan, kadının isterse başarabileceğini, her şeyin üstesinden gelebileceğini anlatan bir proje olduğunu belirten Cavlı, “Yani biz istiyoruz ki, buradaki kadın arkadaşlarımız hikayeleriyle, umudunu yitirmiş, kendini yalnız hisseden veya karamsarlığa düşmüş kadınlara rol model olsunlar. Kadınlar bu kadın arkadaşlarımızı kendilerine rol model alsınlar. Bu arkadaşlarımızı kendilerine örnek alarak evet bende yapabilirim desinler. Bunu anlatmaya çalışıyoruz bu projede.”

ADANA KADIN DOSTU BİR KENT

“Bu projeyi herkesin sahiplenmesini istiyoruz. Burada seçtiğimiz kadınlar başarılı ama buradaki güç dengesi asla ve asla para ile ilgili bir güç değil. Yani maddi güçten dolayı güçlü değiller. Biz buna bakmadık. Buradaki güç dengesi para değil. Hikayesine, geldiği noktaya ve gitmek istediği yere baktık. Projemiz, tamamen bir sosyal sorumluluk projesi ve inanılmaz bir destek gördü. Adana gerçekten kadın gücü ve farkındalığına önem veren kadının gücünün önünde engel olmayan bir kent. Gerçekten Adana kadın dostu bir kent.” dedi.

Adana’nın bütün ilçelerinde çekimler yaptıklarını belirten Cavlı, “Belgeselimiz 20 dakikalık bölümler halinde 33 bölümden oluşacak. Her hafta iki bölüm yayınlanacak. Yaptığımız çekimlerde, Adanamızın gücü başarısı ve güzelliği ile, kadınların gücü başarısı ve güzelliğini birleştirmeye dikkat ediyoruz. Yani tüm Türkiye’ye Adana’nın güzelliği ile kadınlarının başarısını anlatmak istiyoruz. Adanamızın tanıtımına da bir nebze de olsa katkıda bulunabilirsek, buda bizim için ayrıca başarıdır. Çektiğimiz belgesel  yerel televizyon ve yaygın televizyonların yanı sıra dijital platformlarda da Eylül ayında yayınlanmaya başlayacak. Belgeselimizin çekimi bittiğinde muhteşem bir gala ile süreci taçlandıracağız. Projemize  destek veren tüm sponsorlarımıza ve proje paydaşlarımıza teşekkür ederim.

BELGESEL EKİBİMİZ GENÇLERDEN OLUŞUYOR

Medyaya istihdam yaratmak ve gençlere fırsatlar sunmak için belgesel çekim ve teknik ekibimiz gençlerden oluşuyor Proje Tasarımını Gazeteci Yazar Ufuk Cavlı’nın yaptığı projenin yönetmen koltuğunda Ertuğrul Tohma oturuyor. Görüntü Yönetmeni Furkan Akpınar, Işık Ses Yönetmeni Hasan Çopur, Kurgu/Montajda ise Yusuf Tohma görev aldı.

Genel Sanat Yönetmeni Murat Bal, Görsel Çalışmalar Erkan Aslan ve Medya Danışmanı Ebru Gezer görev yaparken belgeselin müziklerini Gökhan Esmer yaptı.

İlham Veren Hikâyeleriyle Belgeselde Yer Alan İsimler

Esra Özden- Girişimci/Ekonomist

(Refleks-Entermin Endüstri)

Obengül Ejder-Doktor

(Aya Psikoterapi)

Aslı Korur – Doçent Doktor (Regulus)

Nigar Yarpuz Bozdoğan – Akademisyen

(Prof.Dr./Çukurova Üniversitesi)

Aysel Eyüpoğlu – Mali Müşavir/İş İnsanı

(Sönmezler Tarım)

Deray Yurdakul – Yazar/Sunucu

(Çukurova Üniversitesi)

Berna Paksoy Tekinalp -Narenciye Mühendisi/İş İnsanı

Nesrin Vursavuş – Çevre Mühendisi

(ASKİ Genel Müdürü)

Şerife Gül Karakuş – Aşçı

(Akdeniz Aşçılar Pastacılar Federasyonu Kadın Koll.Başkanı)

Kadriye Kunduracı Susüzer – Öğretmen

Ceren Ermeç – İş İnsanı (ABS Transport)

Gül Kıstak – İş İnsanı

(Ciğerci Ulaş/Ulaş Büfe)

Refika Karalar – Gıda Mühendisi/ Girişimci

(Ardens Delicius)

Tezcan Elçi Altunordu – Yeminli Tercüman/Girişimci İş İnsanı

(A&E Madencilik)

Nihan Aras Gül – İş İnsanı (Sarus Sigorta)

Dilara Benger – Moda Tasarım

(Dilara Benger Tasarım Moda)

Nur Aktı – Şef (Brunette Patıseri)

Meltem Aydın – İş İnsanı/Sporcu (ASC Metal)

Aylin Özberk – İngilizce Öğretmeni/Yazar

Görkem Boğa – İş İnsanı (Woodnjoy )

Nesire Türe – Endüstri Mühendisi (NesAtölye)

Filiz Kepme – İş İnsanı ( Uğur Okulları )

Sibel Kabasakal – İş İnsanı ( Sibelle )

Naime Aydemir – Çiftçi ( Naba Tarım )

Sema Soykan Araştırmacı-Yazar

( Herry )

Nur Özkan – Çiftçi/Hanımağa

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor