Adana’ya Onkoloji Konukevi Yapılmalı


ADANA (BÖLGE)-Şehir dışından gelen kanserli hasta ve yakınları’nın yaşadığı en büyük sıkıntıların başında barınma ihtiyacı geliyor. Bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor.
Belediye Başkan Adaylarının açıklamış oldukları projeleri takip ettiklerini belirten Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, Adana’mızın vizyonu açısından önemli projeleri takdir ettiklerini ifade ederek sosyal projelerin yetersiz olmasını savunarak adayların sosyal sorumluluk projelerinde daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.
Sosyal belediyeciliğin Ramazan döneminde gıda destek paketi dağıtmak veya İftar yemekleri ile sınırlı olmadığını kaydeden Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, şehir dışından tedavi amacı ile gelen kanser hastaları ve aileleri için konukevi yapılması gerektiğini söyledi.
Kanser hastaları ve aileleri için hazırlanan projeyle hem hastalar hem de hasta yakınlarının kalacak yer sıkıntısı çekmeyeceğini ifade eden Yücel, ‘Hasta ve hasta refakatçilerinin yaşadığı zorlukların başında barınma sorunu geliyor. Barınma, yemek ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri onkoloji konukevlerinin, Adana’ya gelen hasta ve hasta yakınları için oluşturulacak konukevinde kalacak hastaların tedavilerinin de düzenli olarak devam etmelerini sağlayacaktır. Evlerin, hasta ve refakatçisine tek kişilik odalarda kalma imkanı sağlayacağını, iki odadan oluşan süit dairelerin de tek hasta kalacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Bu odalarda buzdolabı, televizyon, set üstü ocağı ve gün içerisinde kişinin ihtiyaç duyacağı diğer malzemelerin mevcut olması gerekiyor.” dedi.
Yetişkin ve çocuk kanser hastalarının tedavilerinin yapıldığı hastanelerin çevresinde bulunan evlerin kira fiyatlarının çok astronomik olduğunu savunan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, “Kanser hastalığı tedavisi oldukça pahalı. Şehir dışından tedavi için gelen hastaların tedavisi 2 ila 5 yıl arasın da sürüyor. Kemoterapi tedavilerinin ardından ilik nakli yapılıyor. Özellikle bu süreçte hastane çevresinde ikamet etmeleri gerekiyor. Bölgede bulunan evlerin kirası yüksek miktarda. Ev kiralayamayan maddi durumu yetersiz hasta yakınları ise bahçede, kafeteryada, koridorda veya hastane mescidinde kalıyor. Hasta ve hasta yakınlarının buralar yerine hijyenik ortamda kalmaları gerekir.
Kente anormal derecede lösemi ve kanser hastası göçü var. Bir çok şehirden kanser hastaları tedavi için Adanaya geliyor . Bunun en büyük nedeninin Adana’da kemik iliği nakli yapılan merkezlerin bulunmasıdır. Kanser hastaları yaşama tutunmak için ilimize geliyorlar. Bu süreçte anne refakatçi olarak çocuklarının yanında kalabiliyor. Fakat baba ya da yakını ciddi mağduriyet yaşıyor. Kalacak yerleri yok. asgari ücretle geçimini sağlıyor ya da hiçbir geliri olmayan insanlar. Süreç o kadar uzun ki her geçen gün mağduriyet artıyor. Baba sokakta kalıyor ya da hastane bahçesinde yatıyor.” dedi.
Hasta yakınlarının hastane çevresinde kalması gerektiğini belirten Kemal Yücel,
bunu fırsat bilen bazı kişilerin de eşyalı evlerini yüksek fiyata kiraya verdiğini söyleyerek, “Yüksek kiraların yanı sıra evdeki eşyaların hijyenden çok uzak. Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği olarak belediye başkan adaylarımızdan kamu yararına yer tahsisi istiyoruz. Bunun örneği Ankara, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli Şanlıurfa’da var. Adana da neden böyle bir onkoloji konukevi olmasın. Kentimizi yönetecek belediye başkan adaylarımız bu projeyi hayata geçirmeliler.” diyerek çağrıda bulundu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor