ANIZ YANGININDA ACI BİLANÇO: 11 KİŞİ ÖLDÜ, 78 KİŞİ YARALANDI

(HABER MERKEZİ)- Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan anız yangınında yaşamını yitirenlerin sayısı 11’e yükseldi. Yangınlardan 78 kişi etkilenirken, alevlerin arasında kalan çok sayıda büyük ve küçükbaş da öldü.

Yangın önceki akşam saat 22.00 sıralarında Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan, ağaçsever ve Yazçiçeği kırsal mahallelerinde çıktı. İlk belirlemelere göre, yıldırım düşmesi sonucu anızların tutuşmasıyla büyüyen yangın, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine sıçradı.

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda önceki gün çıkan, Diyarbakır ve Mardin’in yanı sıra çevre illerden sevk edilen AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye, 112 Acil Sağlık ekipleri ile jandarma ekiplerinin ve vatandaşların müdahalesiyle kontrol altına alınan yangında, soğutma çalışmaları dün sabah saatlerine kadar sürdü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 78 kişinin de yangından etkilendiğini duyurdu.

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 4’ü entübe 5 hastanın yoğun bakımda olduğunu aktaran Koca, Şanlıurfa’da da bir hastanın entübe olarak tedavi gördüğünü aktardı.

Yangınlar nedeniyle olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirildiğini belirten Koca, yangınların ilgili birimler tarafından söndürüldüğünü, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan ve geniş bir araziye yayılan anız yangınıyla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi. Tunç, yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor