“Askerlik meslek adaleti zedelenmemeli”

ANKARA (BÖLGE)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, bedelli askerliğin öncelikle erbaş ve er ihtiyacının karşılanması, daha sonra ihtiyaç fazlası yükümlülerin bu bedelliden faydalanmasını baz alması gerektiğini vurguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Askeralma Kanunu ile ilgili  CHP grubu adına konuşan Dr. Şevkin, bedelli asker sayısının sabitlenmesinin bir rant beklentisi algısı oluşturduğunu söyledi. İhtiyaca göre, dinamik planlama yapılmasının daha uygun olacağını ifade eden Dr. Şevkin, bedelli askerliğin 15 bin lira ile sınırlandırılması gerektiğini kaydetti.
MESLEK ADALETİ ZEDELENMESİN!

Reform paketi olduğu belirtilmesine rağmen, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kahraman sözleşmeli erbaş ve erlerin, astsubayların, subayların ve sözleşmeli astsubayların can yakıcı sorunlarına, özlük haklarına yer verilmediğini dile getiren Dr. Şevkin, kanun teklifinde altı ay askerlik yapacak erbaş ve erlere TOKİ’den öncelikli konut edinebilme hakkı verilmişken diğer sözleşmeli erbaş ve erlere, uzman erbaş ve astsubaylara, subaylara, jandarma ve polise de TOKİ’den öncelikli konut edinme hakkı verilmemesinin silah arkadaşlığını, meslek adaletini  zedeleyici mahiyette olduğunu söyledi.

Mevcut 460 bin yoklama kaçağı ve bakayanın bir kereye mahsus bedelli askerlikten faydalanmasının düzenlendiğini ancak kurada çıkmamaları hâlinde ciddi bir yığılma olacağını vurgulayan Dr. Şevkin, kanunda bu mağduriyetin giderileceğine dair hükümler bulunmadığını belirtti

Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak görev yapan askerlerin ailelerinden kopuk yaşadığına işaret eden Dr. Şevkin, bu zorluğun vardiya sistemiyle aşılabileceğine işaret etti.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor