ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ VE ABD SENATÖRLERİ

ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ VE ABD SENATÖRLERİ

ABD’den 54 senatör Joe Biden’a mektup göndermiş, insan hakları konusunda sicilini iyileştirmesi içih Türkiye’ye  baskı yapma çağrısında bulunmuş.

Mektupta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi giderek otoriterleşen bir rotaya soktuğunu ileri sürmüşler, “Erdoğan, sistematik olarak ülkedeki muhalefeti ötekileştirdi, eleştirel medya kuruluşlarını susturdu veya asimile etti, bağımsız hakimlerden kurtularak onların yerine partisine yakın isimleri atadı ve birçok gazeteciyi hapse attı”  demişler.                         

 Mektupta ayrıca, Gazetecileri, Türkiye’nin Çin’den sonra en çok e Raporu’nda  “özgür olmayan ülke” klasmanında bulunduğuna da dikkat çekmişler..  

Bakın senatörler!..

Bu görüşünüze kısmen katılıyoruz..

Ammmaaa..

Amma dış politikada agresif olunduğu, Rus hava savunma sistemi aldığını, IŞİD”le savaşan kürtlere saldırıldığı, Azerbaycan’ı Ermenistan’a karşı şiddet kullanmaya teşvik ettiği görüşünüze hiç ama hiç katılmıyoruz.

Yanlış olan, “Size Erdoğan ve hükûmetine ülkedeki ve yurtdışındaki muhalefete uygulanan baskıya son verme, siyasi tutukluları ve düşünce mahkumlarını serbest bırakma ve otoriter rotalarından dönme vurgusu yapmanız için çağrıda bulunuyoruz” ifadeleriniz hiç şık olmamıştır..

Bu meseleyi kendi içimizde çözecek kadar akıllıyız..

Çok sıkışırsak size değil, Atatürk’e başvururuz;

Size de önerimiz, sizin Cumhurbaşkanı’nızı Bidan sizin olsun..

Biz, Bizim Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini dinler ve uygularız..

Dinleyin ABD Senatörleri!..

Dinleyin Atatürk’ü..

 “ İnsan hakları, doğmakla kazanılır, beklemez, İnsana yakışır, İnsanca bir yaşam içindir. – İnsan, haklarıyla vardır! – İnsan hakları uygar yaşamın temelidir, çağımızın en üst değeridir, güvencesi demokrasidir. İnsan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğüdür, onurlu, eşit ve özgür yaşamaktır. – İnsan haklarına saygı göstermeyen kişi ve milletler asla barışı sağlayamazlar.  İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır.  Tıpkı doğa gibidir; ortadan kaldırılamaz. Tıpkı ruh gibidir; yok edilemez. Zamana benzer; zengin ve fakir, yaşlı ve genç, siyah ve beyaz, uzun ve kısa hepimize aynı biçimde davranır. – Bize saygı sunar ve bize de başkasına saygı duyma sorumluluğunu yükler. – İnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır; başkası tarafından verilen bir söze yada teminata bağlı olarak ya da satın alarak elde ettiğimiz haklar değillerdir.İnsan hakları, insan olmamızın ve insan onurumuzun doğal bir sonucudur. – Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz. Biz kimsenin düşmanı değiliz. Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız”

Alın bu konuşmayı Senatonuzun duvarına asın..

Birini de Bidan’ın masasına bırakın..

Belki alacağınız ders olur..

Bakın ABD senatörleri, Atatürk”ün 100 yıl önce düşündüklerini, siz 100 yıl sonra aklınıza bile getiremezsiniz..

İşte Atatürk, işte o sözlerden biri;

ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ VE ABD SENATÖRLERİ

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor