“Bağımlılık beyin hastalığıdır”

ADANA (BÖLGE)-Adana Eczacı Odası (ADEO), ‘14 Mayıs Eczacılık Bayramı’ etkinlikleri kapsamında‘Hazdan Bağımlılığa, İnsan Neden Bağımlı Olur?’ söyleşisi düzenledi. Söyleşiye konuşmacı olarak Üsküdar Üniversitesi, Rektör Danışmanı Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimi Bölüm Başkanı, Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Müdürü, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay katıldı.

BAĞIMLILIK BEYİN HASTALIĞIDIR

Adana Eczacı Odasında gerçekleştirilen, eczacıların yoğun katılım gösterdiği etkinliğin açılış konuşmasında bağımlılığın çağın vebası olduğunu ifade eden Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bazı bağımlılıklar masum görünsede tamamı beyin hastalığıdır. Etrafımızda gerek sosyal medya kullanımı, gerek alış veriş, gerek yemek yeme alışkanlıkları olanlar, tütün mamülleri kullanıcıları, iddia, kumar oyunları, alkol ve uyuşturucu kullananları gibi bağımlıdırlar. Saydığımız tüm bu bağımlılıkların gerekçelerini ve kurtulma yönlerini değerli Tayfun Hocamız bizlerle paylaşacak. Ben zaman ayırıp, Adanaya geldiği ve bizleri bilgilendireceği için kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İNSAN KONFOR VE HAZ ODAKLIDIR

İnsanların konfor ve haz odaklı olduğunu ifade eden Üsküdar Üniversitesi, Rektör Danışmanı Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimi Bölüm Başkanı, Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Müdürü, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, konuşmasında “ Haz veren şeyler pekiştiricidir. Pekiştirilmiş hazlar zaaflara yol açar. Yönetilemeyen zaaflar veya zaafların davranışları yönetmesi haz veren o şeyin bağımlısı olunacağına işaret eder. Bağımlılık insanın yönetemediği ve kontrolden çıkan zaaflarının davranışlarına yansımasıdır. Bağımlılık, keyif verici bir şeyin beyni etkilemesinden kaynaklanan, keyif verici etkilerini duyumsamak veya yokluğundan kaynaklanan krizden  sakınmak için, takıntılı bir şekilde o şeyi kullanmayı sürdürmek ve bazı davranış bozukluklarıyla karakterize bir beyin hastalığıdır.” diye konuştu.

OBEZİTE VE YEME BAĞIMLILIĞI FARKLI OLGUDUR

Bağımlı olma riskini artıran etkenlerden bahseden Prof. Dr. Tayfun Uzbay, “Gençlik (özellikle ergenlik dönemi). Analitik düşünceye dayalı akılcı eğitimden yoksunluk. Bilim, etik ve hukuk zeminden yoksun bir toplum yaşantısı. Sevgi eksikliği, sevgiyi tanımama ve yaşamama. Spor, sanat, yararlı hobiler ve sosyal  faaliyetlerin özendirilmemesi ve/veya kısıtlanması. Gelecek endişesi. Bağımlılık konusunda bilimsel ve gerçekçi eğitim eksikliği. Aile, okul ve sosyal çevrenin aşırı baskıcı tutumu nedeni ile kendini ifade etmede güçlük yaşama. Kendisi ve yaşadığı sosyal çevre ile sağlıklı bir iletişim kuramama. Zamanını üretkenlikten uzak bar, kumarhane ve kahvehane gibi yerlerde geçirme. Genetik yatkınlık (ödül eksikliği sendromu). Dürtüsellik (impulsivite)lerdir.”  Şeklinde konuşan Prof. Dr. Uzbay, Obezite ve yeme bağımlılığının farklı olgular olduğunu söyleyerek “Bazı yeme bağımlıları aşırı kiloludur ancak birçok yeme bağımlısı normal kilodadır ve birçok obez yeme bağımlısı değildir. Bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibi tüketime yönelik pazarlamanın da hedef kitlesi daha dürtüsel/limbik davranan ve beynin iradi yeteneklerini kullanma becerisi tam olarak gelişmemiş olan gençlerdir.” dedi. 

Merak edilen soruların yanıt bulduğu söyleşinin ardından ADEO Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Prof. Dr. Tayfun Uzbay’a teşekkür plaketi verdi. Prof. Dr. Uzbay, “Hazdan Bağımlılığa” adlı kitabını etkinliğe katılan tüm eczacılara imzaladı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor