BAŞKAN NENNİOĞLU; “ÇOCUK EĞİTİCİLERİ İÇİN ADALET VE SAYGI TALEP EDİYORUZ”

(HABER MERKEZİ)-Memur-Sen ve Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu Adana Huzurevinde basın açıklması yaptı.

Bekir Nennioğlu yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan Çocuk Eğiticileri olarak, yıllardır büyük bir özveri ve bağlılıkla kutsal görevimizi ifa etmektedir.Ancak, 06.09.2022 tarihli ve 31945 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile Çocuk Eğiticisi kadrosunun meslek elemanı grubundan çıkarılması bizleri derinden yaralamıştır.

05.10.2008 tarihli ve 27015 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan önceki yönetmelikte, Çocuk Eğiticileri meslek elemanı olarak kabul edilmekteydi. Görev ve sorumlulukları;çocukların günlük işleyişinin planlanmasından eğitim programlarının uygulanmasına, temizlik ve sağlık koşullarının sağlanmasından çocukların öz bakım ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar geniş bir yelpazede tanımlanmıştı. Ancak, yeni düzenleme ile meslek elemanı statümüzün ellerinden alınması, yaptıkları işin değersizleştirilmesine ve onların mesleki anlamda yok sayılmamıza sebep olmuştur.

Çocuk gelişimci ve öğretmenlerin görev tanımları incelendiğinde, Çocuk Eğiticisi görev tanımlarıyla büyük ölçüde örtüştüğü görülmektedir. Ancak, çocuk eğitimcileri aynı hak ve saygıyı görememekte, meslek elemanı olarak kabul edilmemekte ve maddi olarak düşük maaş almaktadır.2010 yılında atanmış bir Çocuk Eğiticisi olarak, 15 yıllık hizmetime rağmen maaşı sadece 35.050 TL iken, orta öğretim mezunu bir hizmetlinin maaşı 32.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu durum, bu arkadaşların yaşadığı haksızlığı ve mağduriyeti açıkça ortaya koymaktadır.

2010 yılından beri herhangi bir eğitim veya seminer almamış olmaları ,çocuk eğiticisi kadrosuna yeterli değerin verilmediğinin bir diğer göstergesidir. Çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılamalarına rağmen, mesleki anlamda saygı ve takdir görmüyorlar. Çocuk eğitimcisi olarak, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi için gerekli çağrıyı buradan yapıyoruz.

Sosyal Hizmet kamu çalışanları olarak, büyük bir özveri ile koruma ve bakım altında bulunan çocukları hayata hazırlamaktadırlar.Ancak, mesleki anlamda özel hissettirilmemekte, yaptıkları işin aldıkları sorumluluklarınkarşılığını alamamaktadır.Çocuk Eğiticilerinin bu kutsal görevin ifasında daha verimli ve daha iyi çalışabilmeleri için, maaş durumlarının ve hizmet sınıflarının değiştirilmesini istiyoruz.

Ayrıca, 2010 yılında Sosyolog unvanının Teknik Hizmetler Sınıfı’na alınması gibi, Çocuk Eğiticisi unvanının da hak ettiği hizmet sınıfına yerleştirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bu düzenleme, onların hak ettiği saygıyı ve adaleti sağlamanın ilk adımı olacaktır. Bu adım eskiden olduğu gibi Çocuk Eğiticilerinin Sağlık Hizmetleri sınıfına alınması olmalıdır.

Sağlık-Sen olarak, sosyal hizmetler alanında çalışanların mali ve özlük haklarının korunması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına yoğun girişimlerde bulunmaktayız. Bizler, sosyal hizmetler alanında Çocuk Eğiticisi kadrosunda çalışan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ve gerekli desteği vereceğimizi belirtmek istiyoruz.

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor