Böbreklere zarar veren hatalar!

ADANA (BÖLGE)- Günümüzde böbrek yetmezliği giderek artan bir hastalık haline gelmektedir. İnsan vücudunun hayati fonksiyonlarında büyük katkısı olan organlardan olan böbreklerin sağlığına çok dikkat edilmeli. Kalpten pompalanan kanın yüzde 20-25’i böbreklere gelir. Bu kan böbreklerdeki incecik kılcal damarlardan süzülür ve temizlenen kan, sisteme geri döner. Bu arada zehirli maddeler ve atıkların oluşturduğu kirlenmiş bölüm, vücuttaki su fazlasıyla bir araya getirilerek, idrar dediğimiz oluşumla atılır. Böbreklerin düzgün çalışmaması ölümle sonuçlanabilen önemli hastalıklara sebep olabilir. Yediklerimiz, içtiklerimiz böbrek sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerden. Peki böbrekleri bitiren beslenme hataları nelerdir? Böbreklere zararlı besinler nelerdir? İşte böbrek sağlığı için uzak durmamız gereken beslenme hataları…

Prof. Dr. Murat Tuncer, günlük hayatta yaptığımız ve yavaş yavaş böbrek sağlığına ciddi zararlar veren 7 davranışı açıkladı…

Bilinçsiz ilaç kullanmak: Bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.
Doktor tarafından önerilmedikçe asla antibiyotik ve ağrı kesici alınmamalıdır. Aksi durum hekim tarafından önerilmedikçe ağrı kesici olarak etken maddesi parasetamol olan ilaçlar tercih edilmelidir.

Fazla tuz kullanımı: Sağlıklı bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir; ancak dünya oranlarına bakıldığında Türkiye en fazla tuz tüketen ülkelerden biridir. Fazla tuz kullanımının, kan basıncını artırarak kalp ve damar hastalıkları ile birlikte böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

İdrarı tutmak: Su içmek ne kadar rutin bir alışkanlıksa, idrar yapmak da zararlı olan sıvı atıkların atılması için gerekli bir eylemdir.
Ancak birçok kişi hijyenik sebepler ya da bir takım yanlış alışkanlıklar sebebiyle idrarını gün içerinde sıklıkla tutmaktadır. İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir.
Bir kişinin normal bir süreçte günde 4-6 kez idrarın yapılması gerekir.

Yeterince su içmemek: Su içmek, insan metabolizmasının sağlıklı işleyişi için önemlidir. Vücut susuz kalırsa, ilk olarak böbreklere etki eder. Çünkü su içmemek kan basıncını yavaşlatır.

Sigara içmek: Sigara kullanımı, kalp gibi tamamen damarlardan yapılı bir organ olan böbreklerimizde de damar tıkanıklıklarına yol açar. Dolaylı olarak da kan basıncını artırarak böbreklere zarar verir.
Böbrek hastalarında sigara içimi ölüm riskini en az 4 kat artırmaktadır.

Fazla protein tüketmek: Birçok böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.
Bu durumda fazla protein tüketmek, böbrek hastalığının hızlanmasına yol açar. Birçok gencin vücut geliştirme adına kontrolsüz bir şekilde aldığı takviye proteinler de akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Tansiyonu kontrol altında tutmamak: Kan basıncı yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının yanı sıra, böbrek yetmezliğine de neden olabilir.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor