ÇAĞLA AKYAVAŞ; EĞİTİM VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN TEKNOLOJİ KULLANILMALI

2014 yılından beri öğrenciler için eğitimin erişilebilirliği, sürdürülebilirliği ve geleceğe uyumlu bir yolculukta ilerlemesi amacıyla çalışan tonguçAKADEMİ’nin Rehberlik Öğretmeni Çağla Akyavaş, kullanımı hızla artan dijital eğitim teknolojilerinin en verimli şekilde kullanılmalı dedi.

 

HABER: TÜLAY UĞUR

TonguçAKADEMİ’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, büyük bir potansiyel sunan eğitim teknolojilerinin etkin şekilde kullanılabilmesi için bazı stratejilerin benimsenmesi gerekiyor dedi ve şu önerilerde buludu:

“Eğitim teknolojilerinin, öğretmenlerin öğretme etkinliklerini desteklemesi için güçlü bir araç olduğunu düşünüyorum. Eğitim teknolojilerini etkili bir şekilde kullanabilmeleri için öncelikle öğretmenlere gerekli eğitimlerin sağlanması önemli. Alınan eğitimler sonrasında öğrencilerin farklı öğrenme stilleri ve ihtiyaçlarına göre eğitim teknolojileriyle sunulan içeriklerin çeşitlendirilmesi ve her öğrenciye uygun hale getirilmesi büyük önem taşıyor. Farklı tip öğrencilerle bir arada olduğumuz için bireyselleştirilmiş öğrenme deneyimleri sunarak öğrencilerin motivasyonunu ve ilgisini artırmanın mümkün olduğunu gözlemliyorum. Eğitim teknolojileri, sınıf içi derslerle de entegre bir şekilde kullanıldığında derslere olan ilgiyi artırma konusunda etkili oluyor. Teknolojinin ders materyallerinin sunumunda, ödevlerin verilmesinde ve öğrenci ilerlemesinin takibinde kullanılması, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif bir şekilde katılımını sağlıyor.

Eğitimde en önemli konulardan birinin öğrenciler arasında eşitliğin sağlanması gerektiği olduğuna inanıyorum. Eğitimde eşitlik ve erişilebilirlik açısından önemli bir adım da çeşitli öğrenme engelleri olan öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak. Örneğin bu, işitme veya görme engelli öğrenciler için uygun teknolojik araçlar ve materyallerin sağlanmasıyla mümkün olabilir. Burada da dijitalin aslında erişilebilirlik alanındaki gücünü görüyoruz. Ayrıca, ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilere erişim imkanları sunmak da eşitlik ve erişilebilirlik açısından önemli ve dijital teknolojiler burada bizim en büyük yardımcımız. tonguçAKADEMİ olarak 14 milyon abonemizle Türkiye’nin her ilinden her konumdaki öğrenciler için eşitliğin ve erişebilirliğin sağlanması adına çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor