CHP’Lİ BULUT: SORUNUN KAYNAĞI EZACILAR DEĞİL, AKP İKTİDARIDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Bulut, “Nüfus kriterine göre kısıtlama geçerli olduğu için serbest eczane açabilecek eczacı sayısı azalmaktadır. Her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde, maalesef eczacıları da çok yakın bir zamanda işsizlik sorunu beklemektedir. Eczacılık mesleğini değersizleştiren ve geleceğine zarar veren, mesleğin altına dinamit döşeyen dolayısıyla toplum sağlığını da dolaylı olarak tehdit eden bu anlayıştan vazgeçilmelidir.”

 

(HABER MERKEZİ)-CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, eczacıların toplum sağlığı için 24 saat kesintisiz hizmet ve sağlık danışmanlığı verdiğini belirterek, “Vatandaşın tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olan eczacılar, sağlık hizmetlerinin de en güçlü halkasıdır.  Ancak, Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında uygulanan yanlış sağlık politikaları tüm sağlık çalışanları gibi, eczacılar da derinden etkilemiştir. Ancak son yıllarda sağlık alanında yaşanan değişimler eczacıları da derinden etkilemiştir. Eczanede emek veren çalışanlarıyla birlikte 70 bini aşkın büyük bir aile olan eczacılar, bu yüzden 14 Mayıs’ı bayram olarak kutlamaktan uzaktır” dedi.

SORUNUN KAYNAĞI İKTİDAR

Eczacıların yaşadığı sıkıntıların vatandaşın sağlık alanında yaşadığı sıkıntılarla paralel olduğuna dikkat çeken Bulut, şöyle devam etti:

“Fahiş ilaç fiyat farkları, ilaca erişememe sorunu, muayene bedelinin eczanelerde tahsil edilmesi vatandaş ile eczacı arasındaki sevgi saygı ilişkisini zedelemektedir. Oysaki bu sorunların kaynağı eczacılar değil, AKP iktidarının sürdürmekte ısrarcı olduğu yanlış sağlık politikalarıdır.

Eczacılık mesleğini tehdit eden bir diğer sorun da ilgili meslek odası olan TEB’in ve diğer paydaşların görüşü alınmadan plansız ve kontrolsüz biçimde açılan fakültelerdir. Bu fakülteler hem eczacı öğretim üyesi ve altyapı konusunda ciddi eksiklikleri beraberinde getirmiş hem de hem genç işsizliği sorununu ağırlaştırmıştır.

ECZACILIĞIN ALTINA DİNAMİT DÖŞENİYOR

Nüfus kriterine göre kısıtlama geçerli olduğu için serbest eczane açabilecek eczacı sayısı azalmaktadır. Her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde, maalesef eczacıları da çok yakın bir zamanda işsizlik sorunu beklemektedir. Eczacılık mesleğini değersizleştiren ve geleceğine zarar veren, mesleğin altına dinamit döşeyen dolayısıyla toplum sağlığını da dolaylı olarak tehdit eden bu anlayıştan vazgeçilmelidir.

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ DİLEĞİMLE…

Bir an önce yaşadıkları sorunların çözülmesi dileğiyle, halkın sağlığı adına büyük bir fedakarlık ve özveriyle çalışan, mensubu olmaktan gurur duyduğum bu onurlu mesleğe gönül veren meslektaşlarımın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyorum.”

 

 

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor