CHP’li Hüseyin Tarkan, “Kısırlaştırma seferberliği başlatılmalıdır” dedi

(HABER MERKEZİ)-Seyhan Belediyesi’nin haziran ayı ilk meclis oturumunda söz alan CHP Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Hüseyin Tarkan, son günlerde Türkiye gündemine bomba gibi düşen sokak hayvanları için uyutulma olarak ifade edilen ‘ölüm ve katletme’ yasasına tepki gösterdi.
Bir hayvan hakları savunucusu olarak hükümetin gündeminde olan bir uyutma bir itlaf yasasının kendilerini derinden yaraladığını ifade eden CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Tarkan,  “ Bu konu, hayvanseverler için son derece hassas bir konudur ve bizlerin hükümetten beklediği tavır nettir. Biz hayvan severler ve hayvan hakları savunucuları olarak hükümetten; hayvanlara yönelik şiddet suçlarının ağır cezalarla karşılanması, hayvanların ‘mal’ statüsünden çıkarılıp ‘canlı varlık’ olarak tanımlanması, hayvan hakları konusunda toplumsal bilinçlendirme ve eğitim programlarının düzenlenmesi ve en önemlisi hayvan barınakları kurarak hayvanları kısırlaştırmayı bu konuda bir seferberlik başlatılmasını beklemekteyiz.”  dedi.
“SEYHAN BELEDİYESİ OLARAK BARINAK KURMAK İÇİN ARAZİ ARAYIŞINDAYIZ”
Sokak hayvanlar ile ilgili ‘uyutulma’ olarak ifade edilen aslında sokak köpeklerinin öldürülmesini sağlayacak düzenlemeye tepki gösteren Tarkan, “ Bütün belediyeler kısırlaştırma merkezi kurup yeterli sayıda veteriner hekim ve yardımcı personel ve mutlaka hayvan sever personeller istihdam ederek tıbbi ve etik kurallara uygun eş zamanlı sürdürülebilir kısırlaştırma seferberliği başlatmasıdır. Bugüne kadar 16 bin kısırlaştırma yapan Seyhan Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.  Seyhan Belediye Başkanımız Oya Tekin ile bu konu üzerine bir görüşme yaptık. Yeni barınak ve kısırlaştırma merkezleri kurmak için arazi arayışında olduklarını ifade etti. Hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz. İlgili uzman görüşlerine de başvurduğumuzda uyutma değil, sürdürülebilir, vicdanları yaralamayan kısırlaştırma öneriyor. Bizde bu konuda elimizde geleni yapacağız.“ şeklinde konuştu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor