Çulhaoğlu: Çiftçilerimizin mağduriyeti giderilmeli

ADANA (BÖLGE)-İYİ Parti Adana Milletvekili, İYİ Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi, TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, bölgemizde, özellikle tarım alanlarında yaşanan fırtına, dolu ve sağanak yağış nedeni ile oluşan, sel baskınlarında zarar gören üretici ve çiftçilerimize destek olunmasını istedi.

Çulhaoğlu yaptığı açıklamada; “Ekonomik anlamda, zor şartlar altında yaşamını sürdüren tüm üretici ve çiftçi vatandaşlarımız, en son 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde bölgemizde yaşanan doğal afetten dolayı büyük zararlara uğramışlardır. Bu tarihlerde oldukça etkili olan sağanak-dolu yağışlarının, tarım alanlarına çok büyük zararlar verdiği hepimizin malumudur. Bölgemizde yaşanan bu felaketi yerinde görmek ve çare olunması için yetkililerin zarar tespiti yapması, zor durumda olan, büyük sıkıntılara düşen üreticilerimize gereken yardımın acilen yapmaları gerekmektedir. Adana-Yüreğir Ziraat Odası, Üyeleri’ne gönderdiği mesajda; “Bölgemizde yaşanan doğal afet (dolu) nedeni ile zarar gören üreticilerimizin, ilerde doğacak haklardan yararlanmak için, ilçe tarım müdürlüklerine hasar tespit başvurularının yapılmasını önemle rica ederiz ” Yazısının yeterli olmadığını kanısındayım. Bugün tarım alanlarında yetiştirilmekte olan kavun, karpuz, buğday, domates, biber, patlıcan ve tüm narenciye ürünlerimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Zaten Ankara-İstanbul gibi Büyükşehirlerimizde yokluk kuyruklarında yüksek ücretle bu ürünleri almak zorunda olan vatandaşlarımız’da göz önünde bulundurularak, bundan sonraki gün ve aylarda da bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi zaruri hale gelmiştir. Gerekirse Tarım ve Orman Bakan’ı Sn. Bekir Pakdemirli, bölgemize gelerek incelemelerde bulunmalı, çiftçilerimizin sorunlarına mutlaka çareler üretmesi gerekmektedir.

 Bir diğer konu ise, TBMM Genel Kurulunda yaptığım konuşmalarda ve defalarca verdiğim soru önergelerimde, (TARSİM)’lilerinde sorunları mutlaka biran önce sona erdirilmelidir demiştim. Bu katogoriye giren tarım sigortası yaptıramamış çiftçilerimizin de zararlarının karşılanması gerekmektedir. Tarım Bakanlığı yetkililerinin bütün çiftçilerimizle bir olup, onların yanında olduklarını göstermeleri ve yeterli güvenceleri vermeleri gerekliliğini değerli üreticilerimiz ve Adana Kamuoyuna saygılarımla arz ederim” dedi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor