Çulhaoğlu: Gençlerimiz çaresizlik içinde

ADANA (BÖLGE)-İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu, “Toplumda kendilerine yer bulamayan gençlerimiz çaresizlik içinde” dedi.

Çulhaoğlu, Cumhurbaşkanına ve damadına TBMM kürsüsünden seslenerek; 350 milyon nüfuslu Amerika’nın işsiz sayısı 5 milyon 800 bin iken, 80 milyonluk ülkemizde işsiz sayısının 8 milyon olduğunu, işsiz vatandaşımızın çocuklarının en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını işsiz vatandaşların, öğretmenlerin, işçilerin, doktor-hemşire-sağlık çalışanlarının ve öğrencilerin intihar etmelerinin önlenmesi için Ak parti’nin hükümet olarak istihdam hususunda önlem almasını talep etti.

Çulhaoğlu konuşmasında; “Değerli milletvekilleri; basını, şöyle, kısaca tararsak ekonomi sebebiyle onlarca facia haberi var. Pazar parası yüzünden eşini bıçaklayan, Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde kendini yakmaya çalışan, yakıt alamadığı için çocuklarını zatürreden kaybeden… Daha buna benzer nice haberlerle doludur gazetelerin üçüncü sayfaları.

Türkiye’de 7 milyon 600 bin çocuk maddi yoksulluk içinde büyümekte. Yeterince beslenemeyen, ısınamayan, en temel ihtiyaçlarından yoksun bu çocuklarımızı nasıl bir yarın bekliyor, nasıl bir yarın sunacağız? Size soruyorum.

Türkiye’nin işsiz sayısı, geniş anlamda bakıldığında 8 milyondan fazla olup bu, 350 milyon nüfuslu Amerika’daki 5 milyon 800 bin olan işsiz sayısından bile fazladır. Ekonomik krizle birlikte kronikleşen işsizliğin bir an önce derinlemesine incelenerek çözümlenmesi gerekir. Şu anda ülkemizin en önemli sorunu işsizlik, mutfaktaki yangın, enflasyon, hayat pahalılığıdır.

Sayın milletvekilleri, Türkiye bugün üretemez bir ülke oldu. Fabrikalarımız on yedi yılda bir bir satıldı. Satılamayanlar da konkordato ilan etmekte ya da iflas ederek kapanmaktadır. Bunun sonucunda işsizlik çığ gibi büyümektedir. Son on yedi yılda işsiz sayısı 1,5 milyon kişi arttı. TÜİK verilerine göre 2018’in son üç ayında resmî işsiz sayısı 3 milyon 981 bine ulaştı. Ailelerin mutfak masraflarından keserek, fedakârlık yaparak yetiştirdiği evlatlarımız üniversite bitiriyor, yine işsizler. 2018’e girdiğimizde 100 gençten 26’sı işsiz. Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı dünyadaki 94 ülkenin nüfusundan fazladır. 180 ülke içinde de işsizlikte 34’üncü sıradayız.

Değerli milletvekilleri, yalnızca 2017, 2018 ve 2019 yılının ilk yarısında 100’den fazla öğretmenimiz intihar etmiş. Türkiye’de işçi intiharları, işsizlik ve güvencesiz çalışmaya doğru orantılı artıyor. 2013’te 15, 2014’te 25, 2016’da 59, 2017’de 89 ve 2018’de tam 73 işçi hayatına son verdi. Son altı yılda işe bağlı sebepler yüzünden yaşanan intiharlar 5 katına çıkmış ve tam 315 kişi intihar etmiştir. Bakınız, sadece sağlık alanında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 24 doktorumuz, 180 hemşiremiz ve diğer sağlık personellerimizden 227 kişi olmak üzere toplam 431 kişi yaşamına son vermiş.

Üniversite sayısını çoğaltmakla, üniversite mezun sayısını artırmakla iş bulunmuyor arkadaşlar. 20-25 yaşlarında üniversiteyi bitiren gençlerimiz annelerinin, babalarının ellerine bakıyorlar. Bu gençlerimiz neden okuyorlar, neden mezun oluyorlar? Toplumda kendilerine yer bulamayan bu gençlerimiz çaresizlik içinde yaşamlarına son veriyorlar. Bu psikolojiyi yenmeleri için mutlaka üretime katılmaları gerekiyor.

Değerli arkadaşlar, bu durumu belki de sizler biliyorsunuz ancak tek adam ve damadı olduğu sürece susacak ve bunlara göz yumacaksınız, bunları da bizler biliyoruz. Son olarak çare üretim, üretim, üretim diyor, yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.”

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor