Çulhaoğlu: Ordumuz niteliksiz hale getiriliyor?

ADANA (BÖLGE)-İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu, “Beka meselesi olan bir devlet ordusunu bu kadar niteliksiz hale getiriyor” dedi.

Metanet Çulhaoğlu, “Askerlik hizmet süresinin 6 aya indirilerek mehmetçiklerimizin bir an evvel evlerine kavuşmalarını istediği ve bunu yaparken ordumuzun niteliklerinin korunması gerektiği,

Türkiye’nin gerçek beka sorununun terör, Suriyeli mülteciler, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz ile Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımız olduğunu bedelli askerlik ücretinin 15.000 tl’den 31.000 tl’ye çıkarılmasının adil olmadığı için düşürülmesini, emniyet teşkilatı mensuplarının askerlik yükümlülükleri için 10 yıl yerine 5 yıl hizmet etme şartının yeterli olacağını belirtti

Çulhaoğlu, “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; doksan iki yıllık Askerlik Yasası değiştirilmek isteniliyorsa konunun iyice araştırılması gerekir, titiz davranmak gerekir. Kanunun asıl muhatabı Genelkurmay Başkanlığının, kuvvet komutanlarının ve Millî Güvenlik Kurulunun görüşü nedir öğrenilmesi gerekir. Tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bu reformun yapılması için neden acele ediliyor? Zamanlaması doğru mudur? Hâlihazırda bedelli askerlik için 15 bin Türk lirası ödeyerek askere alınmayı bekleyenler varken bugün 31 bin Türk lirası ödenmesi adil mi? Bedelli askerlikte para miktarı düşürülemez mi?Bedelli askerliğin kalıcı hâle getirilmesinin verilen ortak önergeyle, gerekli hâllerde bedelli askerlik kararı şeklinde düzenlenmesi daha doğru olmuştur.

Türk milletinin geleceğini ilgilendirecek bu yasanın toplumsal mutabakatla çıkarılması için, Komisyona getirilmeden yasa taslağının tüm siyasi parti gruplarına iletilerek grupların değerlendirmeleri için zaman tanınmalıydı. Maalesef, bu yapılmadan, on iki saatte Komisyondan geçirildiği için yasa Genel Kurula indikten sonra muhalefet partilerinin haklı çekinceleri ve önerileri sonucunda geç de olsa gruplar arası görüşmelerin yapılması kararını olumlu fakat eksik bulduğumu ifade ediyorum.

Hani ülkemizde beka meselesi vardı?Siz böyle söylüyordunuz, ne oldu? Terör mü bitti? Güney komşumuz Suriye’de sorun kalmadı mı? Mülteciler evlerine mi döndü? Irak sınırımızda hareketlilik mi bitti? Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki sorunları bertaraf ettik mi? Komşumuz Yunanistan 17 ada ve 1 kayalığımızdaki işgalinden vazgeçti mi? Beka meselesi olan bir devlet ordusunu bu kadar niteliksiz hâle getirir mi? Mehmetçiklerimizin bir an evvel evlerine kavuşmaları bizim de ortak isteğimiz, temennimizdir. Temel mesele, askerliğin ruhuna ve sosyolojisine aykırı adımların atılmaması ve telafisi mümkün olmayan hatalara düşülmemesidir. Tüm çabalarımız ve kaygımız budur.

Askeralma Kanunu’nda Emniyet teşkilatı mensuplarının askerlik yükümlülüklerini düzenleyen 11’inci madde 21 Haziran 1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu ile aynı olup herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yani askerlik hizmeti “Emniyet Teşkilatı kadrolarında kadro ve/veya rütbeleri ile ilişkisi devam eden Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların her türlü askerlik işlemleri ertelenir.” hükmü yer almaktadır. Bu kanunun Genel Kurulda kabulüyle askerlik hizmeti on iki aydan altı aya indirileceğine göre gece gündüz demeden vatandaşın asayişi için hizmet eden Emniyet teşkilatımızdaki amirinden polis memuruna kadartüm personelin on yıl görev yapmaları hâlinde askerlikten muaf tutulacağı ifade edilmekte. Neden on yıl?Askerlik yükümlülüğü on iki aydan altı aya düşürülürken polisimizin beş yıl hizmet etmesi askerlikten muaf tutulmalarına yani askerlik hizmetini yerine getirmeleri için yeterli değil midir?Zaten yirmi dört saat esasına göre görev yapan Emniyet teşkilatı bence bunu fazlasıyla hak ediyor.

AK PARTİ Hükûmetinin yakın tarihten ders çıkarması, bundan böyle getireceği yasaları daha özenli, toplumsal mutabakat içerisinde getirmesi temennisiyle İYİ PARTİ Grubu ve şahsım adına yüce Meclisimizin değerli üyelerini saygılarımla selamlıyorum.”

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor