Diş Hekimi Nevzat Hız’ın yeni kitabı raflarda yerini aldı

(HABER MERKEZİ)-Diş Hekimi Nevzat Hız’ın 10.Kitabı olan  “Golcü Raşit’ten Orhan Kemal’e” adlı yeni kitabı raflarda yerini aldı.

Adana Kent Konseyi Sanat Kurulu Başkanı ve Çukurova Belediye meclis üyesi olan Nevzat Hız, birçok etkinlikte başarılı çalışmalarını sürdürerek onuncu kitabını da yayınladı.

Nevzat Hız, gerçek adının Raşit Öğütçü olan ve Adanalı dünyaca ünlü yazar Orhan Kemal’in 1930’lu yıllarında futbol hayatını anlatan yeni kitabının, daha çok araştırmaya dayalı gerçek hayat hikayesinden esinlenerek yazdığını söyledi.

Hız, “Golcü Raşit’ten Orhan Kemal’e” adlı yeni araştırma kitabının yazılış öyküsünü ise şu şekilde dile getiriyor:

“Bu araştırma kitabını hazırlamaya birkaç avantajla başladım. Öncelikle Orhan Kemal hayranıyım, tüm kitaplarını birkaç kez okudum. Bununla birlikte Adanalı olmam ve uzun yıllar amatör futbolculuk yapmamın da çok faydaları olacağı açıktı. Umarım tüm Adanalıların beğenisini başarmışımdır. Orhan Kemal, futbola Tepebağ Mahallesi’nin dar sokaklarında başlamışsa da kısa sürede mahalle takımı Çelik Spor’a geçmiştir. Takımları dağılınca yakın arkadaşları ile birlikte 1932 yılında kurulan Adanaspor’a geçmiş, böylece genç yaşta amatör futbola başlamıştır.  Sonrasın da Seyhanspor ve Adana İdman Yurdu’nda devam etmiştir. Orhan Kemal bir yazısında şöyle yazmıştır, “sahaya çıktığım zaman uzun uzun alkışlanan ve her maçta bir iki gol atan bir futbolcu olma hayali her zaman kafamda yer etmiştir” diyor. Bu araştırma kitabımda Orhan Kemal’in futbolcu kimliğinden ünlü bir yazar olma kimliğine kadar yer alan serüveni anlattım”

Nevzat Hız,  anıları arasında Orhan Kemal ile ilgili ilginç bir tesadüfi de belirterek, 1976 yılında Türkiye Amatör Genç Takımlar Şampiyonu olan Seyhan Spor’un o dönem Başkanı Gazeteci Çoban Yurtçu’nun, Orhan Kemal’in ortaokul ve Seyhan Spor’dan futbol arkadaşı olduğunu ve yakın dost olduklarını söyledi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor