Diyetisyen Elif Bilgin Baş, vücuttaki toksinleri temizleyen besinleri anlattı

HABER: AYŞE TOPAK

Uzman Diyetisyen Elif Bilgin Baş, vücuttan “toksinlerin temizlenmesi” fikri, çeşitli sağlık ve zindelik uygulamalarında popüler bir kavramdır. Vücudunuz öncelikle karaciğer ve böbrekler tarafından gerçekleştirilen kendi doğal detoksifikasyon süreçlerine sahip olsa da, bazı gıdaların bu süreçleri desteklediğine ve genel sağlığı geliştirdiğine inanılmaktadır. “Detoks” teriminin biraz belirsiz olabileceğini ve birçok detoks diyetinin veya ürününün bilimsel kanıtlardan yoksun olması nedeniyle eleştirel bir gözle yaklaşmanın önemli olduğunu unutmayın.

-İşte vücudun doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklemekle yaygın olarak ilişkilendirilen bazı gıdalar: 

*Su: İyi sıvı almak, toksinlerin sisteminizden atılması için çok önemlidir.

*Lif açısından zengin gıdalar: Lif, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmeye ve atıkları vücuttan atmaya yardımcı olur. Tam tahıllar, baklagiller, meyveler ve sebzeler gibi gıdalar lif bakımından yüksektir.

*Turpgillerden sebzeler: Bunlar brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasını içerir. Karaciğer detoksifikasyonunu destekleyen bileşikler içerirler.

*Yapraklı yeşillikler: Ispanak, lahana ve pazı, vücudun detoksifikasyon sürecini desteklemeye yardımcı olabilecek klorofil ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

*Sarımsak: Sarımsak, karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olabilecek sülfür bileşikleri içerir.

*Zerdeçal: Zerdeçaldaki aktif bileşik olan kurkumin, karaciğeri ve genel detoksifikasyonu destekleyebilecek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

*Zencefil: Zencefil sindirime yardımcı olabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

*Enginar: Karaciğer fonksiyonlarını destekleyen ve toksinlerin sindirimine ve atılmasına yardımcı olan bileşikler içerirler.

*Yeşil çay: Detoksifikasyona yardımcı olabilecek kateşinler adı verilen antioksidanlar içerir.

*Turunçgiller: C vitamini bakımından yüksek olan bu meyveler karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini destekleyebilir.

*Avokado: Avokado, vücudun toksinleri işlemesine ve atmasına yardımcı olabilecek sağlıklı yağlar ve lif içerir.

*Çilek: Yaban mersini ve çilek gibi meyveler, hücreleri hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir.

*Fındık ve tohumlar: Badem, chia tohumu ve keten tohumu sağlıklı yağlar, lif ve genel sağlığı destekleyen besinler sağlar.

*Pancar: Karaciğer detoksifikasyonunu desteklemeye yardımcı olduğu düşünülen betalainler içerirler.

Çok çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar içeren dengeli ve çeşitli bir diyetin genellikle vücudunuzun doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklemenin en iyi yolu olduğunu unutmamak önemlidir. Potansiyel olarak zararlı olabilecekleri ve genellikle bilimsel kanıtlarla desteklenmedikleri için aşırı detoks diyetlerinden veya takviyelerden kaçının.

 

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor