Dr. Dt. Metin Ersoy, “Çocuklarda çürük diş ‘kader’ değildir”

ADANA (BÖLGE)-Adana Diş Hekimleri Odası ve TDB Akademi işbirliği ile “Nekrotik Pulpalı (Kronik Enfeksiyon) Dişlerde Kök Kanal Tedavisi Prensipleri” konulu seminer düzenlendi. Seminere Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalından Doç. Dr. Emre Nagaş konuşmacı olarak katıldı.

DR. DT. ERSOY, “KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ ÖNCELENMELİDİR”

Seminerin açılış konuşmasında Sağlık Bakanlığı’nın her çocuk için bir Sağlık Karnesi oluşturucağını, bu karnede kalp, göz ve diş taramalarının yer alacağını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkan Vekili Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Dt. Metin Ersoy, “Bakanlık bu karne kapsamında Koruyucu Diş Hekimliği de yaşama geçirmelidir. Gelişmiş ülkeler bu konuda oldukça ilerleme kaydetmiştir. Koruyucu Diş Hekimliğini bakanlık biran önce ele almalı hatta öncelemelidir. Bunun en doğru yöntemide özelden hizmet satın almasıdır. Bu konuda bizler her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü tüm dünyada sağlık, koruyucu hekimliğe evrilmiş durumdadır.  Görmezden gelinmemeli, koruyucu diş hekimliği uygulamalarıyla çocuklarımız çürük dişlerden korunmalı, kaderlerine terk edilmemelidir. Çürük diş kader değildir.” dedi.

“AMAÇ ÇÖZÜM ÜRETMEK OLMALI”

Sağlık Turizmi şartları konusunda da bilgi veren Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Dt. Metin Ersoy, “Sağlık Turizmi yapabilmek için polikliniklerde yabancı dil bilen sertifikalı eleman zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Acı olan ülkemizde üniversite mezunlarının çoğu yabancı bir dili tam öğrenemeden mezun olmaktadır. Üniversite mezunu çok ama yabancı dil bileni az. Helede sertifikalı yabancı dil bilen sayısı daha da azdır. Bu konuda bizlerin önerisi; yabancı dil konusunda hizmet satın alınması yönündedir. Asıl amaç çözüm üretmek olmalıdır.” diye konuştu.

DOÇ. DR. NAGAŞ, BAŞARI PRENSİPLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

ADO Başkan Vekili Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Dt. Ersoy’un konuşmasının ardından “Nekrotik Pulpalı (Kronik Enfeksiyon) Dişlerde Kök Kanal Tedavisi Prensipleri” konu başlığıyla görsel bir slayt sunum yapan Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalından Doç. Dr. Emre Nagaş, Kanal tedavisi uygulamalarına yönelik başarı prensipleri, uygulama önerileri, problem yönetimi ve önlenmesi, kanal tedavisinde başarıyı arttırmak için uygulanabilecek klinik yaklaşımlar ve tekrar eden kanal tedavisi uygulamalarında başarı stratejilerini değerlendirdi. Katılımcı diş hekimlerinin merak ettiği soruları yanıtladı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor