EKMEK 2.25 LİRA OLDU

(HABER MERKEZİ)-Adana’da ekmek fırıncıların talebi doğrultusunda zamlandı. Buna göre 200 gram ekmek 1.75 yerine 2.25 liradan satılacak. Aynı gramajdaki Büyükşehir Belediye ekmeği ise şu anda 1 liradan satılıyor.

Zamla ilgili konuştuğumuz Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin, “Zam kararı geçen hafta komisyonda geçti. Zamlı uygulamaya Çarşamba gününden itibaren başlanacak. Bizler son ana kadar vatandaşlarımıza bunu yansıtmamaya çalışsak da  elektriğe, doğalgaza ve una yapılan zamlar bize buna mecbur ettiler. Girdi fiyatlarındaki artış oldukça fazla artık ekmeği zararına satmaya başlamıştık. Vatandaşlarımızdan bizi anlamalarını istiyoruz” dediler.

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin’in Kasım ayının başlarında özel bir kanala yaptığı açıklamada da, girdi maliyetinin artmasıyla Haziran ayında 2 liraya mal olan ekmeğin bugün için maliyetininin 4.11.2021 2,5 liraya yükseldiğini söylemişti.

Fırıncı esnafının girdiği maliyetlerin yüzde 100’e varan artışı karşısında büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Esnaf Odası Başkanı Ali Tekin, şu açıklamayı yapmıştı: “Sadece 5 ayda unun çuvalı 135 liradan 215-220 liraya yükseldi. Bu artış nedeniyle Türkiye’deki tüm fırıncı esnafı zora girdi.Keşke girdi maliyetleri sabit kalsa hatta yüzde 10-15 artsa da biz de zam yapmasak. Ancak yüzde 100’e yaklaşan zamlar karşısında dayanacak gücümüz kalmadı. Fırıncı esnafı fiyat artışı için Bakanlıklar ve ilgili birimlerin onayıyla zam yapabiliyor. Özel sektör gibi değiliz. O nedenle ilgili bakanlıkların fırıncı esnafına destek olması gerekiyor. Fiyatlarda düzenleme için Bakanlıklarda yaptığımız görüşmelerde kullandığımız ürünlerin faturalarını ibraz ediyoruz. Ona göre zam alıyoruz.Girdi maliyetlerinin yükselmesi karşısında ekmek fiyatlarında da artış kaçınılmaz oldu.”

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor