FENERBAHÇE VE DEMİRSPOR’UN MİLLİ FUTBOLCUSU USTA RAŞİT’İN GARİBAN VEFATI

FENERBAHÇE VE DEMİRSPOR’UN MİLLİ FUTBOLCUSU USTA RAŞİT’İN GARİBAN VEFATI

Adanalı spor severlerin top ayağına yakıştığı, kısa mesafede attığı çalımlarla rahat adam geçtiği, ayrıca asitliğin yanı sıra güzel de goller attığı için “USTA RAŞİT” unvanını verdikleri Fenerbahçe, Adana Demirspor ve Milli Takım’ın efsane futbolcusu Raşit Karasu’nun 70 yaşında yaşamını kaybetmesi yakınlarını, öğrencilerini ve eski takım arkadaşlarını kahretti.

Acı ölüm haberini telefonla arayan Demirsporlu takım arkadaşı Burhan Süer (Kasap Burhan) ağlamaklı bir şekilde şu sözlerle duyurdu: ”Kardeşim, takım arkadaşım dostum, futbol cambazı, saygılı, nezaketli, adam gibi adam Usta Raşit’i kaybettik. Adana’yı çok sevdi. Doğum yeri olan İstanbul’a dönmeyi düşünmedi. Kimsesiz ve gariban vefat etti. Kahroldum. Çok üzgünüm.”

66 yaşındayım. Yaklaşık 50 yıldır Demirspor’un maçları yakından izlerim. Ayrıca Demirspor’da 1981-84 yılları arasında antrenörlük te yaptım. Yabancılar dahil, kimler geldi, kimler geçti. Bana göre Mavi-lacivertli kulübe en yararlı olan, taraftarlarca sevilen, iz bırakan, unutulmayan futbolcu kim diye sorarsanız? Buna hiç düşünmeden “USTA RAŞİT” derim.

Raşit Karasu, futbol ile küçük yaşlarda Fenerbahçe altyapısında tanıştı. Daha sonra dönemin önemli kulüplerinden Vefa Spor’da forma giydi. Bu sıralarda 23 kez genç, ümit ve A milli takımlarda yer aldı.  1973 yılında Demirspor’a transferinin öyküsünü de bir röportajında şöyle anlatmıştı:

“Milli forma altında Yugoslavya’ya kampına katıldım.  Kampta en sağlam futbolcu dostlarım Demirspor’dan Fatih Terim ile Tombik Ahmet oldu. Kampta Fatih Terim ve Tombik Ahmet bana her gün Demirspor’u anlattılar. Çok iyi dost olduk. Samimiyetimiz farklı boyutlara ulaştı. Beni o dönem İtalyanların ünlü kulübü Napoli transfer etmek istedi.  Ancak Fatih Terim ile Tombik Ahmet bana- mutlaka Adana’yı ve Demirspor’u gör- diye kandırıp buraya getirdiler. Merhum Muharrem Gülergin de annemi ikna etti ve Demirsporlu oldum.”

Son takımı Mersin İdmanyurdu olan Raşit Karasu, biraz da ailevi sebepler ve mavi-lacivertli renklerin sevdası nedeniyle İstanbul’a dönmeyerek Adana’ya yerleşti. Gençlerbirliği Spor Kulübü Kurucusu Av. Haluk Güner Köktürk, kulüpte 2-3 yıl kadar barınması için oda tahsis etti. Samet Aybaba’nın desteğiyle Demirspor altyapısında görev yaptı.

Bu sıralarda kalp krizi de geçirdi. Sonra kendini toparladı. Farklı dönemlerde 8 yıl forma giyen Usta Raşit’e eski takım arkadaşları ve yöneticiler vefa göstererek 6 Kasım 2013 yılında jübile maçı ve ATO Tesisleri’nde yemek düzenleyerek katkı sağladılar.

Adanasporlu taraftarlar bile Usta Raşit’i çok severek bağırlarına bastılar. 10 numaralı formasıyla top ayağına geldiğinde tribünleri ayağa kaldıran, adeta orkestra şefi gibi rakiplere kök söktüren Usta Raşit, Kabasakal Mezarlığı’nda çok iz kişinin katılımıyla toprağa verildi. Mekânı cennet olsun. USTA seni Demirspor ailesi unutmayacak.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor