FİNAL OKULLARI’NDA ÇANAKKALE RUHU ESTİ

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü nedeniyle Adana Final Okulları’nın bahçesinde, izleyen herkesin yeniden Çanakkale Ruhu’nu yaşadığı bir dizi etkinlik programı düzenlendi. Çanakkale Zaferi’nin simgesi Çanakkale Anıtı, Seyit Onbaşı, Şehitlik Defteri ve Çanakkale Sergisi görseli büyük ilgi gördü.
(HABER MERKEZİ)-Okulun açık sahasında büyük bir titizlikle sunulan programa; Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Adana Final Okulları Kurucusu Şevket Ertem, Adana Final Okulları Genel Müdürü M.Turhan Orhan, okul yöneticileri, öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna hayatını kaybetmiş tüm şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kurucu Şevket Ertem’in günün anlam ve önemini ifade eden konuşmasıyla devam etti.
Ertem konuşmasında, “Tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni layığı ile kutlamak ve şehitlerimizi saygıyla anmak için toplandık. Çanakkale geçilmedi ama çok büyük bedeller ödendi. Büyük şehitler vermiş olmak pahasına bu ülkenin topraklarını, kültürünü ve geleneğini koruyan atalarımıza layık olmak ve bu bedelleri bir daha ödememek için kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız ve çok çalışmalıyız” diyerek öğrencilere seslenen Ertem, “Söz mü?” diye sordu. Büyük alkışlarla konuşması kesilen Ertem’e öğrenciler “Söz” diye cevap verdi.
“Atalarımıza olan borcumuzu, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi fikri hür, vicdanı hür muasır medeniyetler seviyesinde nesiller yetiştirerek öderiz. Bu yüzden biz, Adana Final Okulları olarak çok çalışıp; bilimde, sanatta ve sporda ileri giden, atalarına sahip çıkan, vicdanı hür, fikri hür nesiller yetiştirmeye çabalıyoruz” diyerek Çanakkale şehitlerini rahmetle ve minnetle andı.
Savaş dönemini anlatan görsellerle desteklenen programda coşku, gurur, hüzün ve gözyaşı bir aradaydı. Ortaokul öğrencilerinin yaptıkları sunumlarda 109. yılı anılan Çanakkale Zaferi ile ilgili türküler seslendirildi, dönemi anlatan drama gösterileri sunuldu, oratoryo ve şiirler ile izleyenleri duygulandıran gösterilerin ardından zeybek oyunu ile gurur dolu anlar yaşandı. Coşkulu bayrak geçişi töreninin ardından program sona erdi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor