Gençlere ‘Kızılay’a gönüllü olun’ çağrısı

Gençlere ‘Kızılay’a gönüllü olun’ çağrısı

Kızılay Çukurova Şube Başkanı Yıldıray Özbek, yardımda bulunmanın manevi huzurunu yaşamak isteyen gençleri, Kızılay’ın iyilik kervanına katılmaya davet etti. Başkan Özbek, ‘’Gönüllü olduğunda bilgi, beceri ve deneyiminizi faydalı bir amaç için aktaracak, sahip olduklarını başkalarıyla paylaşacaksın. Ayrıca farklı bir sosyal çevre edinecek, bir ekibin parçası olacak, kendini farklı alanlarda geliştirebilecek ve en önemlisi faydalı ve iyi hissedeceksin’’ dedi.

Röportaj: Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE) – Savaş alanında yaralanan askerlere yardım etmek amacıyla 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulan Kızılay, günümüzde ihtiyaç sahiplerine ve korunmaya muhtaç insanlara yardım sağlama, toplumda yardımlaşmayı arttırma ve güvenli kan teminini gerçekleştirme görevlerini üstleniyor. Kızılay için; insanlar arasında ayrım gözetmemek, hayatlarını ve sağlıklarını korumak, kişiliklerine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı ve saygıyı tesis etmek oldukça önemli. Bu kadar önemli ve büyük bir sorumluluğu bulunan Kızılay’a destek vermek, aslında bir vatandaşlık görevi. Bu görevi ifa etmek isteyen vatandaşların neler yapabileceğini sormak ve çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla Türk Kızılay’ı Çukurova Şube Başkanı Yıldıray Özbek’i ziyaret ederek, kendisiyle bir röportaj gerçekleştirdik. Başkan Özbek, kara gün dostu olan Türk Kızılay’ın gücünü bağışçılarından aldığını belirterek, bu güç sayesinde Türkiye’de ve dünyada nerede bir ihtiyaç sahibi varsa, en büyük destekçileri olmaya devam edeceklerini söyledi. Özellikle gençlere bir çağrıda bulunan Yıldıray Özbek, ‘’Gönüllü olduğunda bilgi, beceri ve deneyiminizi faydalı bir amaç için aktaracak, sahip olduklarını başkalarıyla paylaşacaksın. Ayrıca farklı bir sosyal çevre edinecek, bir ekibin parçası olacak, kendini farklı alanlarda geliştirebilecek ve en önemlisi faydalı ve iyi hissedeceksin. Sende toplum yararına katkıda bulunmak, toplumsal bir soruna çözüm bulmak için bize katılabilirsin’’ ifadelerini kullandı.

Kısaca sizi tanımakla sohbetimize başlayabilir miyiz?

Adana’da, 1971 yılında dünyaya geldim. Sırasıyla; Şambayat İlkokulu, 5 Ocak Ortaokulu, Erkek Lisesi ve Açık Öğretim Fakültesi’nden mezun oldum. Ticaret ile uğraşıyorum. Perde sektörü üzerine, kendime ait bir mağazam bulunuyor. 2019 yılından bu yana Kızılay’ın, Çukurova İlçe Başkanlığı görevini yürütüyorum. Boş zamanlarımı, bahçemde yetirdiğim çiçeklerle ve kümes hayvanlarıyla ilgilenerek geçiriyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Oğlum şu an vatani görevini yapıyor, kızım ise üniversite son sınıf öğrencisi. 

Kızılay’a neden kan bağışında bulunmalıyız?

Yılda bir veya iki kez yapılacak olan kan bağışı birçok insana yaşam umudu olabilir. Her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve operasyonlar gerçekleşmektedir. Bu noktada, kan ihtiyacı hayati önem taşır. Kanamalı hastalığı olan bir hastanın, ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı olabilmektedir. Bu hastanın, kurtulabilmesi için kan gereksinimi olduğu unutulmamalıdır. Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir. Kan bağışının ücretsiz gönüllülük esasında yapıldığının da unutulmaması ve bu bilinç ile yapılması gerekir. Kan ihtiyacı konusunda da yapmış olduğumuz çağrılara vatandaşlarımız yoğun karşılık veriyor. Adana, Türkiye genelinde en fazla bağış yapılan il olarak şampiyonluklar kazandı. Bu bağlamda, Adana’nın kan kardeşleri, üzerlerine düşen görevi yapıyorlar. Sizlerin aracılığıyla, bu hassas konuya duyarlı davranan herkese teşekkür ediyorum.

Kızılay daha çok kan toplama işinde mi yoğunlaşıyor?

Elbette hayır. Mesela, biz Çukurova Şubesi olarak ihtiyaç sahiplerine gıda, giyim ve nakdi destek yardımında bulunuyor, bakıma muhtaç kimsesiz yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz. Gönüllülerden oluşan ekiplerimiz, belirli aralıklarla yaşlılarımızı ziyaret ediyor ve onların gereksinimlerini karşılıyor. Bazı yaşlılarımız var ki, sadece sohbet edebilecekleri birileri olsun istiyorlar. Arkadaşlarımız temaslarında, bu isteği bile yerine getiriyorlar. Gıda ve giyim bağışlarını ise muhtarlıklardan ve kaymakamlıktan elde ettiğimiz tespit bilgileri doğrultusunda, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bağışçı isterse, bunları kendisi de teslim edebiliyor. Ay içinde yeterli bağış toplanmadıysa, genel merkezden veya farklı şubelerden takviye alıyoruz. Nakdi yardımlara gelecek olursak. Belirlediğimiz isimleri genel merkeze bildiriyoruz. Onlar da, ihtiyaç sahibi kişinin hesabına parayı yatırıyorlar.

Gönüllü ekiplerden bahsettiniz. Bünyenizde kaç gönüllü var ve her isteyen gönüllü olarak görev alabilir mi? 

Ben dahil, şu an 200’e yakın gönüllüye sahibiz. Bunlardan yaklaşık 80 tanesi aktif olarak çalışıyorlar. Gönül dediğimiz kavram, bizim değerlerimizden çıkmış bir kavramdır. Gönül dediğimizde sadece maneviyat vardır. İnsanın hayata karşı iştiyakı, anlam arayışı, varlığımızın gayesi, yaşamı anlamlı kılan ne varsa hepsini içine alır. Türkiye nüfusunun yarısından fazlası gençlerden oluşmaktadır. Gençler, hem hizmet alıcı, hem de hizmet verici olarak Türk Kızılay’ı için çok önemli bir hedef kitledir. Gençlerimizi, ayrım gözetmeksizin yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı ilke edinen, bu büyük çınarın gölgesinde birleştirmeyi amaçlıyoruz. Gönüllülerimize kazandırdığımız tecrübenin, büyük bir hayat tecrübesine dönüşerek ömür boyu süreceğine inanıyoruz. Onlara dayanışma, yardımlaşma ve şefkat duygularını aşılayarak; düşünce, din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, kardeşlik ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmelerini; milli ve manevi değerlerine bağlı, yurdunu ve milletini seven sağlıklı bir nesil olarak yetişmelerini hedefliyoruz. Bu nedenle, özellikle gençlerimize gönüllü olmaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. https://gonulluol.org adresinden başvuru formunu doldurarak bize katılabilirler.

Ramazan ayı yaklaşıyor. Plan ve programınızda neler var?

Dünya bir tarafından koronavirüs ile mücadele ediyor, bir taraftan ise İslam alemi mübarek Ramazan ayını karşılamaya hazırlanıyor. Bu Ramazanı, alışılmış Ramazanlardan farklı geçireceğiz. Toplu iftarlar, iftar sonrası sahura kadar sokaklarda şenlik havası olamayacak. Komşu komşuyu ziyaret edemeyecek. Çoğunluğumuz evlerde kalacak. Ne yazık ki, bu süreçte birçok insan işini kaybetti. Bu nedenle, bu Ramazan’da dayanışma daha da mühim, daha da kıymetli hale geliyor. Geçen yıllarda Kızılay’a destek olan birçok kişi şimdi destek almak zorunda kaldı. Onun için bu yıl da kapsamlı bir yardım çalışması planladık. Gıda yardımının yanı sıra; bağışçıların zekat, fitre ve fidyelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bayramlık yardımıyla yüzleri güldüreceğiz. Çocuklarımızı hediyelerimizle sevindireceğiz. Bağışçılarımız, bankalarda bulunan Türk Kızılay bağış hesaplarından, bütün PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Türk Kızılay Posta Çeki hesabından, www.kizilay.org.tr’den, 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan ve ülke genelindeki bütün Kızılay şubelerinden bağışlarını yapabilecekler. 

Son olarak şunu sormak istiyorum. Kızılay’a yapılan bağışlar neden önemlidir?

Tarih boyunca insanı önceliklendiren, kültürümüzün simgesel bir kurumu olan Kızılay, insanlara en iyi ve kaliteli hizmeti sunma anlayışıyla hareket ederek, mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkmasıyla aziz milletimizin kalbinde adeta taht kurmuştur. Türk Kızılayı çalışmalarını fedakarca sürdürürken, aziz milletimizin de, bağışlarıyla desteğini esirgemeyeceğine inancım tamdır. İnsani değerlerin güçlenmesinin ve uluslararası ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin önünü açan Kızılay, toplumlar arası barış ve dostluk köprülerinin kurulmasında da geçmişten bugüne kadar önemli bir rol üstlenmiştir. Kızılay; toplanan bireysel ve kurumsal bağışlar, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının sağladığı fonlar ve Kızılay işletmelerinden elde edilen gelirler çerçevesinde oluşturulan bütçeyi, Kızılay personeli ve gönüllülerinin çalışmaları ile yapılandırılan kurum ve projelerine kanalize ederek, bu dinamikler vasıtasıyla daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefler. Kızılay’a yapılan bağışlar ve gönüllü hizmetler bu nedenle çok önemlidir.

Bu sohbetin gerçekleşmesine zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor