Hülya Erdem, kadına yönelik şiddetle mücadelenin belgesini imzaladı

(HABER MERKEZİ)-Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi”ni Ceyhanlı kadınlarla birlikte imzaladı.
Başkan Hülya Erdem, Ceyhanlı kadınların her türlü şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetten kurtulması, korunması için belediye olarak gerekli önlemleri aldıklarını, imzaladıkları politika belgesiyle mücadeleyi toplumun tüm kesimlerine yayacaklarını kaydetti.
Kadınların imza töreninde bulunmasından duyduğu mutluluğu paylaşan Başkan Hülya Erdem, toplumun yarısını oluşturan kadınların hayatın her alanında daha çok ön plana çıkmasıyla gerek Ceyhan’daki gerek Adana ve gerekse Türkiye’deki şiddetin azalacağına dikkat çekti.
“İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLIYORUZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in kadına şiddete karşı oldukça hassas davrandığını ve konunun önemi açısından politika belgesi hazırladıklarını kaydeden Başkan Hülya Erdem, “Bizler de kadın belediye başkanları olarak belgeyi ilk imzalayanlar arasında yer aldık. Bu kapsamda Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), iş yerlerinde şiddetin önlenmesine dair Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi (ILO C190) ve 206 sayılı Tavsiye Kararı’nı kabul ettik. Belediye olarak şiddet ve tacize karşı gerekli önlemlerin alınmasını, önlenemediğinde uygulanacak yaptırımları taahhüt altına aldık. CHP’li belediyeler olarak yerel yönetim çalışanları için toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, şiddet ve tacizden arındırılmış, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı sağlamayı taahhüt ediyoruz” diye konuştu.
“ÇALIŞANLAR FARKINDALIK OLUŞTURACAK”
Kadınlara yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı vakalarında adli makamlara yansıyan durumları esas kabul edeceklerini ve gerekli her türlü tedbiri alarak konuyu ivedilikle sonuçlandıracaklarını kaydeden, bu süreçte gizlilik esasına göre hareket edeceklerini belirten Başkan Hülya Erdem, Ceyhan Belediyesi olarak çalışanlara farkındalık ve bilinçlendirme amaçlı toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri vereceklerini, bu eğitimlerin de çalışma süresinden sayılacağını, işyerinde şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için şiddet mağduru çalışanı gözeteceklerini sözlerine ekledi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor