İLK KUTLAMASI 1926 YILINDA YAPILDI GENÇLİK BAYRAMI MUHTEŞEM OLDU

Türk milletinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Samsun’ta başlattığı bağımsızlık mücadelesinin kutlandığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Adana’da da coşkuyla kutlandı.

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 6’ncı Kolordu Komutanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özeren, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, protokol üyeleri, askeri erkan, sporcular ve öğrencilerin de katıldığı törende değişik gösteriler de yapıldı.

 

(HABER MERKEZİ)-Türk milletinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Samsun’ta başlattığı bağımsızlık mücadelesinin kutlandığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Adana’da da coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen etkinlik Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Daha sonra başta Adana Valisi Yavuz Selim Köşger olmak üzere, katılanlar topluca İstasyon Meydanı’na kortej eşliğinde yürüyürek gittiler. İstasyon Meydanındaki etknilik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 6.Kolordu Komutanlığı Komutan Yardımcısı Tuğgeral Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri, protokol ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen törende günün anlam ve önemi için Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar bir  konuşma yaptı, “Bu tarih, milletimizin için çok ayrıcalıklı bir tarihtir. Başlangıçlarda atılan ilk adımın, en önemli ve en zor adım olduğu aşikardır. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyerek gençlerimize olan inanıcını ve güvenini ifade eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mili Mücadelenin ilk adımı olan bugünü siz gençlerimize ne kadar önem verdiğini göstermiştir” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzeffer Çintimar”ın konuşmasının ardından Gençliğe Hitabe ve 19 Mayıs ile ilgili şiirler okundu,  halk oyunu, jimlastik, tekwondo gösterileri yapıldı. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu koordinesinde  Selinaz Özcan ve Mehmet Çağlar, Kafkas dansı gösterisi Törenin ödüllerin verilmesi ile son buldu.

1926’DAN BU YANA KUTLANAN BAYRAM

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlandı. 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazandı. Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etti.

Kongrede oylanan bu öneri kabul edildi ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaştı. 19 Mayıs, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı. 1981 yılı Atatürk Yılı olarak kabul ve ilan edildi. Kutlamalar kapsamında “Gençlik ve Spor Bayramı”nın adı da “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirildi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor