Kadınlar her alanda var olmak için haykırdı!

(HABER MERKEZİ) – Çukurova Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği  “Türkiye’de Kadın Olmak” panelinde kadınların her alanda daha çok var olmasıyla Türkiye’nin daha müreffeh bir yapıya kavuşacağına vurgu yapıldı.

Moderatörlüğünü Sema Turan Yapıcı’nın gerçekleştirdiği panelde konuşan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Kadın Hakları Aktivisti Av. Hülya Gülbahar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kadının çağdaşlığın simgesi olduğuna işaret etti.

Panel öncesi açılış konuşması  yapan Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aysel Ateş, “8 Mart’ın Türkiye’de yürürlüğe girmesinin üzerinden tam 99 yıl geçmesine rağmen ne yazık ki hala çok fazla yol almış olmamakla birlikte son yıllarda kadının toplumdaki konumu daha da kötüleşmiştir. Kadın mutlu ise bu toplumun refahını gösterir. Umut ediyorum ki seneye 100. Yılında bu sahneden daha olumlu daha sevindirici istatistikler ve gelişmeler ile birlikte olabiliriz” dedi.

Türkiye’de kadınların temsil hakkının yok sayıldığına dikkat çeken, panelist, CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ise Türkiye’de aileden başlayarak, tüm birimlerde cinsiyet eşitliğine dayalı eğitim seferberliği başlatılmasının önemini vurguladı. Dr. Müzeyyen Şevkin, daha eşit ve daha özgür bir dünya oluşturmanın mümkün söyledi ve tüm erkekleri kadınlarla omuz omuza, yan yana kadın hakları için mücadeleye çağırdı.

Panel konuşmacısı, Kadın Hakları Aktivisti  Av. Hülya Gülbahar da şiddet ve cinayete kurban giden kadınların yıllara göre istatistiklerini sundu. Gülbahar, bu rakamların sadece bilinenler üzerinden yapıldığı, şiddet sonrası hastanelerde ölenlerin kayda alınmadığını ve bu verilen rakamlarınüç ile çarpılarak okunmasının daha  doğru olacağını söyledi.

 Gülbahar, saldırı altındaki kadınları, hakları ve güncel riskleri, nafaka, çocuk istismarı, erken evliliğe karşı verilen mücadeleyi, belediyelerin kadına yönelik şiddetle ilgili sorumluluklarını, şiddet olaylarının zamanla artışına, var olan kadın kazanımlarının nasıl görmezden gelinip yok sayıldığına kadar birçok önemli konuya değindi.

Katılımcılara hitap eden Çukurova Belediye Başkanı Sayın Soner Çetin ise  “İnsanların doğumundan ölümüne kadar tüm kesimleri ilgilendiren projeler gerçekleştiriyoruz. Kadınlar ile ilgili de önemli projeler hayata geçirdik” dedi.  

Çetin, kadınların istekleri üzerine, Atatürk Kadın Yaşam Köyünde “Cinsel Şiddete Karşı Kriz Merkezi” kuracağının sözünü verd.

Konuşmaların ardından Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin,  Prof. Dr. Gaye Erbatur ve Çukurova Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aysel Ateş  tarafından panelistlere plaket takdim edildi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor