Karaciğer yağlanmasına dikkat edin!

HABER: Sefa AKIN

ADANA (BÖLGE)- Karaciğer çalışkanlığı ve üzerine düşen görevler bakımından en önemli organlarımızdan biridir. Alkol, sigara ve özellikle sağlıksız beslenme sonucu zarar gören ciğerlerimiz çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Özellikle günümüzde sağlıksız beslenmenin, fastfoodun yaygın olması nedeniyle karaciğer yağlanması şikayeti ile doktorlara başvuran hasta sayısı çok fazladır. Peki karaciğer yağlanması nasıl önlenir? Karaciğer sağlığı için neler yapmalıyız? Karaciğer yağlanmasını önleyen besinler nelerdir? Karaciğere faydalı besinler hangileri? Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Bozkaya, karaciğer yağlanması nedenleri ve alınacak önlemler hakkında önemli bilgiler verdi. İşte karaciğer yağlanması olanlara reçete gibi öneriler..

Görülme sıklığı her geçen gün artan karaciğer yağlanması, hiçbir belirti vermeden ilerleyebiliyor. Alkol alışkanlığının yanı sıra obezite, insülin direnci ve beslenme alışkanlıkları da karaciğer yağlanmasına neden olan risklerin başında geliyor.

FAZLA KİLONUZ VARSA KARACİĞERİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Karaciğer yağlanması bakımından en riskli kişiler kilo fazlalığı olanlardır. Bunun yanında; şeker hastaları, hızlı kilo alıp verenler, bazı genetik hastalığı olan kişiler karaciğer yağlanması yönünden risk altındadır.

Kalp damar sistemlerini ve beyin damarlarını da tehdit eden karaciğer yağlanması, çoğunlukla iyi huylu olsa da tedavi edilmediğinde siroz, karaciğer yetersizliği ve karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Genellikle herhangi bir belirti vermeden ilerleyen karaciğer yağlanması ancak karaciğer test sonuçlarında bozukluk olmasıyla fark edilebilmektedir.

SAĞLIKLI BESLENMEYLE ÖNLEMİNİZİ ALIN

Giderek artan obezite, insülin direnci ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının neden olduğu karaciğeryağlanması kalp damar hastalıkları ve beyin damar hastalıklarına maruz kalma olasılığını ciddi oranda artırmaktadır.

Şeker hastalarının insülin direnci yükseldikçe karaciğer yağlanması görülme riski aynı oranda artmaktadır. Siroz evresine kadar hiçbir belirti vermeyen hastalık sinsice ilerlemektedir. Karaciğer belirti verdiğinde hasta artık siroz olmuştur. Tedavi süreci çeşitli ilaçlarla gerçekleşmektedir ancak sağlıklı ve düzenli beslenme ile fiziksel aktivite en faydalı tedavi biçimidir.

GÜNDE 30 DAKİKA YÜRÜYÜN

Karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

• Günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

• Metabolizmayı düzenleyen beslenme alışkanlıkları ve özellikle Akdeniz tipi diyet tercih edilmelidir.

• Ağırlıklı egzersizle beraber kas egzersizleri de yapılabilir.

• Tekli doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı, balık ve sebze tüketilmelidir.
• Yağdan, rafine şekerden ve unlu mamullerden kaçınılmalıdır.
• Raf ömrü olan, koruyucu içeren, kapalı kutulardan uzak kalınmalıdır.

3 FİNCAN KAHVEYİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Karaciğer için en faydalı besinlerin arasında kahve gelmektedir. Günlük kahve tüketimi karaciğer yağlanmasının yanında karaciğer kanserine bile iyi gelebilmektedir.

Kamuoyunda karaciğer yağlanmasına iyi geldiği bilinen enginar ve deve dikeni kahve kadar etkili sonuçlar vermemektedir.

Günde 3 fincan kahve karaciğer hastalarının tedavi sürecine olumlu faydalar sağlamaktadır.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor