Kutsal emanet bayrağımız dünya zirvesinde

ADANA (BÖLGE)-Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı günün 100. Yıl dönümünde New York’taki Türk yürüyüşü için hazırlanan 100 metrelik Türk Bayrağı Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından ABD’den gelen heyete teslim edildi. Karşılamada Fahri Çamur başkanlığındaki gazi heyeti de hazır bulundu.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Tolga Tekmen organizasyonuyla Amerika’dan Türkiye’ye gönderilen ekipteki, Federasyon Başkan Yardımcısı Rüstem Borluca, İcra Kurulu üyesi Aydın Işık, Federasyonun Basın Danışmanı Birol Kağıtçıoğlu ve AKDEV Genel Başkanı Gül Karyaldız, Vali Kaymak tarafından  Atatürk’ün geldiği  Tütün İskelesinde karşılandı.

Türkiye’nin en başarılı valileri arasında gösterilen Vali Kaymak, 100 Yıl önce karamsarlığın olduğu bir ülkede Türk Milletinin büyük bir kenetlenme örneği gösterip, bu karamsarlığı yendiğini belirterek, bu duygunun da dünyada  tüm gençlere anlatılması gerektiğini söyledi.

Federasyon Başkan Yardımcısı Rüstem Borluca da Vali Kaymak ve eşini Amerika’ya davet ettikten sonra, “Türk Milletini ortadan kaldırmak isteyenlere karşı başlatılan Milli Mücadelenin 100. Yılında bu bayrağı Amerika’ya götürmekten mutluluk duyuyoruz. Bizim tek gayemiz Türk gençliğine bunu anlatmaktır” dedi

İcra Kurulu üyesi Aydın Işık da 100 Yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barış anlayışını yaymasının büyük anlam taşıdığını dile getirdi.

Törene katılan Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız da, AKDEV’in cumhuriyet, bayrak, ezan, vatan, gazi ve şehitlerimizin manevi gücünü ilke edindiğini belirterek,  19 Mayıs 1919 heyecanıyla Mustafa Kemal’in  geldiği Samsun’dan umutsuzluğa düşüldüğünde dünya gençliğine Atatürk gibi düşünmeleri ve barışta kenetlenmeleri mesajını verdi.

Karyaldız, 100.  yılda hazırlanan 100 metrelik Türk Bayrağı’nın Amerika’dan gelen vatansever Türk heyetine Samsun’un saygın Valisi Osman Kaymak tarafından verilmesinden de büyük onur duyduğunu vurguladı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor