‘Mahkumların sorunlarına çare olalım’

ADANA (BÖLGE)-İyi Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, cezaevleri sorunlarıyla ilgili özellikle bölgemizde bulunan Tarsus Açık Cezaevinde yaşanan sıkıntıları gündeme getirerek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
Cezaevleri uzun zamandır gündemimizde değil… Belki de cezaevleri gerçek anlamda bu toplumun hiç gündeminde olmadı. İstisnalar dışında başta sosyal bilimciler olmak üzere medya, hatta konuyla alakalı pek çok sivil toplum örgütü ölüm oruçlarının başlayıncaya kadar duvarların ardında ne olduğunu hiç merak etmediler. Ne olması gerektiği konusunda samimi bir müdahale için gerekli olan bilgi, yorum üretme hatta akıl yürütme sayılabilecek gerçek bir çaba göstermediler. Cezaevleri konusu gündemde kalabilmeyi hak edebilmek için hiçbir küresel ya da yerel hesap kitaba gelmiyor. Piyasaları tedirgin etmiyor. En çok ateş düştüğü yeri yakıyor. ‘Tedirgin olan’ tutuklu aileleri onların içi yanıyor.
 Bu ülkede piyasaların duyarlı olmadığı, her konuya duyarlı olan insan hakları savunucuları nerede?. Her ne kadar kalın duvarlar araksında olsalar da insanlarımıza sahip çıkılmalı. Onların sorunlarıyla mutlaka ilgilenilmelidir. Bölgemizde bulunan Tarsus cezaevinde bulunan mahkumlar perişan haldedir. Kurumun kapasitesi 400 mahkum iken burada Bin 200 mahkum bulunmaktadır. Hijyensiz, kirli, sağlıksız bir ortamdan dolayı mahkumların bir çoğu uyuz hastalığına yakalanmış, 80 mahkum hastanelerde karantinaya alınmış, diğer mahkumlarda kaderlerine terk edilmiştir. Yetkililerin bu konulara bir an önce el atması insani olarak gereken neyse yapılmasını bekliyoruz.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor