Mecliste Adana sesleri…

ADANA (BÖLGE) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 2019 yılı ilk genel kurulunun birinci gününde Adana’nın kurtuluş gününün önemini ve kentin sorunlarını anlattı.

Mecliste gündem dışı söz alan Dr. Şevkin, haksız bir şekilde cezaevinde tutulan, tahliye edildiği gün tekrar tutuklanan CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’e yapılan haksızlığı dile getirerek başladığı konuşmasında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü 5 Ocak’ın anlamını, Adanalı kahramanlarımı, 101 yıllık Yeni Adana Gazetesi’ni, Kuvay-ı Milliyecileri, Adana Hafif Raylı Sistemi, bitmeyen Sarıçam stadyumunu, Karataş ve Yumurtalık sahillerini, tarımı, yanlış teşvik sistemini ve tarlalarına ‘sal’la ulaşmak zorunda kalan Ceyhanlı çiftçilerin sorununu konuştu.

ADANALI KAHRAMANLARI ANDI

5 Ocak’ın Adanalılar için tarihi bir gün olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş fikrinin Adana gibi güzel topraklarda hayat bulmasının Adanalılar açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Adanalı kurtuluş kahramanları ve tüm halkın Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük destekçisi olarak gerek cephede gerekse örgütlenmede halkın bilinçlendirilmesinde hem silahıyla hem de kalemiyle işgalcilere set çektiğini anımsatan Dr. Şevkin, “Onur ve gurur vesilemiz olan Cemil Nardalı, İbo Osman, Kara Fatma, Tufan Bey, Gizik Duran, Gülekli Hatice ve daha adını sayamadığımız nice kahramanlarımızı buradan saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

YENİ ADANA’NIN TARİHİ ÖNEMİ

1918 yılında, Atatürk’ün desteği ile Ahmet Remzi Yüregir’in cesur ve kararlı çıkışıyla hayata geçirilen ve bugün, oğlu Çetin Remzi Yüregir’in öncülüğünde 101’inci yayın yılına ulaşan Yeni Adana Gazetesi’nin de Adana’nın ve Türkiye’nin tarihi bir mirası ve emaneti olduğunu söyleyen Dr. Şevkin, “İşgale inat, vatan savunmasının ileri karakolu göreviyle dünyanın dikkatini çeken ve 1965 yılında Dünya Basın Başarı Ödülü almış Yeni Adana Gazetesi gibi değerlere sahip çıkılmalıdır” diye konuştu. 
Ayrıca, temsiliyet hakları ellerinden alınan, merkezi Adana’da bulunan Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin de milli bayramlar ve kurtuluş günlerinde kendi dernek çatısı altında temsil hakkına kavuşması gerektiğini dile getiren Dr. Şevkin, ulusun kurtuluş ve yeniden doğuş mücadelesinin filizlendiği Çukurova’nın bereketli topraklarında günümüzde yaşanan olumsuzluklara da vurgu yaptı.

ADANA, GELİŞMİŞLİK ENDEKSİNDE 16. SIRAYA GERİLEDİ!

Geçmiş yıllarda sanayi ve tarımın başkenti, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin 4’üncü büyük ili olan Adana’nın Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi’ne göre ne yazık ki 16’ncı sıraya gerilediğini ifade eden Dr. Şevkin, “Yüzde 22 oranla işsizliğin başkenti olan Adana, millî gelirde, tarım ve sanayi teşviklerinde yaşanabilir kentler sıralamasında, kamu yatırımlarında, kentsel dönüşümde, kültür ve turizm yatırımlarında, daha sayabileceğimiz birçok alanda ne yazık ki hep geri plana itilmiştir” diye konuştu.

HAYAT PAHALILIĞINDA 3. SIRADA!
Mevcut haliyle Adana’nın hayat pahalılığında Türkiye’nin 3’üncü sırasında yer  aldığını, bugünlerde Türkiye’yi sarsan ekonomik krizle birlikte büyük sanayi fabrikaları, küçük ve orta boy işletmelerin kapılarına bir bir kilit vurduğunu, son 10 yılda Adana’da 55 fabrikanın kapandığını ifade eden Dr. Şevkin, “PAKTAŞ, Millî Mensucat, ÇUKOBİRLİK, Güney Sanayi ve TEKEL kapanan fabrikalara en üzücü örneklerdir” dedi.

YAŞAM ENDEKSİNDE 61. SIRADA!

Yaşam Endeksi sıralamasında Adana’nın ancak 61’inci sırada yer alabildiğine işaret eden Dr. Şevkin, “Adana, güvenlikte 78’inci sıradadır. Eskiden toprak ağalarıyla filmlere konu olan Adana, şu anda güvenlik zafiyetiyle 78’inci sırada ve daha çok bu konularla medyada yer almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak 2007 yılında kurulan ve Türkiye’nin 42 farklı ilinde koordinatörlükleri bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu mali projelerinde Adana’yı göz önüne almamaktadır. Tarım kenti Adana’da koordinatörlük bir an önce kurulmalı ve Adana çiftçisi desteklenmelidir. Ayrıca, Adana, seçimden seçime hatırlanacak bir il değildir” diye konuştu.

RAYLI SİSTEM, STADYUM, YUMURTALIK, KARATAŞ VE CEYHAN…

Bilindiği gibi 2011 yılında Cumhurbaşkanı tarafından söz verilmiş olmasına rağmen Adanalının sırtında kambur olarak duran hafif raylı sistemin bakanlığa devredilmediğini, Sarıçam Stadyumu’nun bitirilmediğini, Karataş ve Yumurtalık’ın turizm teşvik belgesi olarak ilan edilmesine rağmen, yıllardır buralara bir çivi dahi çakılmadığını dile getiren Dr. Şevkin, fotoğraf destekli konuşmasında, “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız “Cumhuriyet Halk Partisi olsaydı sandallarla gezecektik” diyordu. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında, ‘hamdolsun(!)’, Ceyhan’da dün vatandaşımız tarlalarına sandalla gider duruma gelmiştir arkadaşlar, bunu özellikle dikkatinize sunmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

KURTULUŞUN 97. YILINI GURURLA KUTLADI

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, konuşmasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“Yiyecek ekmek, içecek su bulamamasına rağmen emperyalizme göğsünü siper eden, yeni bir devlet kuran, toprağı işleyen, fabrika kuran, çağdaş bir eğitim modeli geliştiren bir ecdadın evlatları olarak Adana’mızı, Türkiye’mizi Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda muasır medeniyetler seviyesine ulaştırabileceğimize inanıyorum. Azimle, inançla, kararlılıkla, birlik, kardeşlik ve barış duygularıyla, birbirimizi ötelemeden, ötekileştirmeden, geleceğe güvenle bakmamız gerekiyor. Başta unutulmaz kurucu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Adana ve vatan savunmasında canlarını hiçe sayan tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, anıları önünde saygıyla eğiliyor, Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yılını onur ve gururla kutluyor, saygılar sunuyorum.”

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor