Minik Furkan yardım eli bekliyor

Minik Furkan yardım eli bekliyor

(HABER MERKEZİ)- SMA Tip -1 hastası Minik Furkan Demir’in ailesi,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başta olmak üzere ilçe belediye başkanları ve iş insanlarından yardım beklediklerini söyledi.

Adana’da 3 aylıkken  Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konulan 24 aylık Furkan Demir’in ailesi, ABD’de ‘zolgensma’ gen tedavisi görebilmesi için Valilik’ten alınan onay ile yaklaşık 10 ay önce yardım kampanyası başlattı. Tedaviyi alabilmesi için çok az  zamanlarının kaldığını ve 2 milyon 132 bin euroya ihtiyaç duyduklarını belirten Anne Emine Demir(25),  “1 yıldır solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren oğlum, her geçen gün gözümüzün önünde eriyor.  13,5 kiloya ulaşmadan tedavi olabilmesi için son 3 kilosu kaldı. Çocuğumun tedavi olabilmesi için hayırseverlerin bağış hesabımıza desteklerini bekliyorum.”dedi.

13,5 KİLOYA ULAŞMADAN TEDAVİ OLMASI GEREKİYOR

Yüreğir İlçesi kırsal Akarcalı Mahallesi’nde yaşayan Mustafa ve Emine Demir çifti  24 ay önce Furkan adını verdikleri bebekleri dünyaya geldi.  Minik bebeğin 3 aylıkken hareketlerinden şüphelenen Demir çifti, kızlarını hastaneye götürdü. Hastanede yapılan tetkikler sonunda burada Furkan’a doğuştan SMA Tip1 teşhisi konuldu. Minik Furkan’a Doktorlar 13,5 kiloya gelmeden sadece yurt dışında yapılabilen zolgensma gen tedavisini önerdi. Tedavi için ise 2 milyon 132 bin euroya (Yaklaşık 20,5 milyon lira) ihtiyaç olduğu belirtildi.

TOPLANAN PARA YETERSİZ

İnşaat işçisi olan baba ve ev hanımı anne, maddi durumlarının yeterli olmadığından dolayı yardım toplanması amacıyla Adana Valiliği’ne başvurdu.  Valilik, Yurt içi ve yurt dışında tedavi amacıyla yardım kampanyası müracaatlarında Sağlık Bakanlığı görüşü alınması gerektiği için Demir çiftinin talebini, Sağlık Bakanlığı’na bildirdi. Başvurunun onaylanması ile Demir çifti, yardım kampanyası başlattı. Yaklaşık 10 aydır  minik Furkan için başlatılan kampanyanın yüzde 35,5’u  tamamlandı.  Ancak bu kamyayla toplanan para  yetersiz kaldı. 

“SESİMİZİ YETERİNCE DUYURAMIYORUZ”

Kırsalda yaşadıklarından dolayı seslerini yeterince duyuramamaktan ve  kampanyayı tamamlayamamaktan çok korktuklarını söyleyen Anne Demir, “Biz şu anda ilaç parasının yüzde 3.5’unu tamamlamış durumdayız. Sesimizi büyük kitlelere ulaştırmak için mücadele çok büyük mücadeleler  veriyoruz. Ancak köyde ve küçük yerde yaşadığımız için çocuğumun tedavisi kampanyayı tamamlayamamaktan çok korkuyoruz. İlk zamanlarda burnundan beslenen oğlumun, mide kapakçığı genişledi şu anda sadece midesinden besleniyor. Oğlumun durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Tüm bunlara rağmen hiçbir zaman yılmayacağız. Sonuna kadar her türlü mücadelemize devam edeceğiz. Çocuğumuzu bu ilaca kavuşturana kadar ayakta duracağız. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ve diğer ilçe belediye başkanlarımızın sesimizi duymalarını istiyoruz.”şeklinde konuştu. 

“TORUNUMUN KURTULMASINI İSTİYORUZ”

Tüm devlet büyüklerinin yardımlarını beklediklerini belirten Furkan’ın dedesi Cumali Demir, “Furkan şu an  2 yaşında. 10 ay oldu kampanyayı başlatalı fakat kampanyamız hiç ilerlemiyor, destekçimiz çok az. Furkan’ın 3 kilosu daha almadan bir an önce tedavi olması gerekiyor. 13,5 kilonun üzerindeki çocukları almıyorlar bildiğimiz kadarıyla.  Torunumun sağlığına kavuşması için herkesten destek istiyoruz, Furkan’ın  kurtulmasını istiyoruz.” dedi.  

Tedaviye ulaşabilmesi için son 3 kilosu kalan  minik Furkan Demir’e  destek olmak isteyenlerin, 10 ay önce başlayan kampanya kapsamında ‘Vakıfbank TR9700015007313239767’ nolu hesaba bağışta bulanabilecekler.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor