Nerede o eski Ramazanlar?

Mehmet KOL

Ramazan ayına kavuştuk. Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem ama heyecan görmedim kimsede… Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar da bunu fark etmiş olacak ki, şehrin dört bir yanına asılan afişlerde ‘Nerede eski Ramazanlar?’ diye vurgu yapmış. Gerçekten de nerede o eski Ramazanlar. Komşudan komşuya çiçekler alınıp verilirdi. Camların önü fesleğen yüklü.
Bu kadar açgözlü değildi şehirler. Bütün evlerde huzurun ışığı. Davetsiz misafirlere bile “Tanrı misafiridir” deyip açılırdı kapılar. Cennetin kapıları da açılırdı Ramazan’da. Bu kutsal ayda yüreklere sadakat gelirdi sofralara bereket. Mahallelerin orta yerine ilahi duygular nakşedilmiş sanki. Kahveler bile kapanırdı iskambil kağıtlarına, meyhanelerin açık olması ne demek! Herkes kendi ruhuna sığınırdı. Kötülüklerden ve hasetten uzak.
***
Üstümüz başımız döküktü. Sökülen düşlerimizi ninelerimiz dikerdi, garlarda rüya satardık nane limon niyetine. Yere düşen ekmeği alır öpüp üç kez başımıza koyardık. Mal hesabı yok, insanların mülkü sevgi. Ahşap evlerde solgun resimleri asılıydı büyükbabaların. Gelenekleri torunlarının en kutsal mirası sayılırdı. O mirası çocuklarına bırakan insan sayısı gittikçe azaldı. Önce mahalleler kayboldu sonra şehirler. İnsanlar için ayıp olan şeyler kayboldu yerini arsızlık hırsızlık aldı. Kötülüklerin izne çıkmasına bile izin vermeyen bir sistem üretildi.
***
Ramazan geldi  yine. Açları doyurmanın komşuluğa pencere açmanın ve hepimizin Allah’ın çocukları olduğumuzun yürekli sınamasındayız. İçinden geçtiğimiz ömrün sonundaki gerçekleri de hesaba katalım biraz! Kendi ruhumuza sığınırken iyiliğin bütün kapılarını açabiliriz. Hepimizde o yürek var. Allah bizlere “seviniz” dedi. Ayırmadan kayırmadan Aç insanları doyurmak varken lüks iftar sofralarında zenginleri doyurmadan!
***
Ramazan’ın öznesi yardımlaşmaksa… Oruç; ibadet kadar açın halinden anlamaksa. Süksenin ve gösterişin Allah katında yeri yoksa, bırakın lüks restoranlar oteller boş kalsın. Oraya harcanan paralar ihtiyacı olan insanların hakkıdır çünkü bu ülkenin eski iyilikler ve güzellikler için kendine dönüş zamanıdır. Kardeşlik kitabının en güzel sayfasıdır Ramazan. Hiç olmazsa bir ay boyunca okuyalım..

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor