‘Öğrencilerin KYK borçları silinsin’

ADANA (BÖLGE)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) alınan öğrenim kredisi borçlarının silinmesini istedi.

Sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Dr. Şevkin, milyonlarca üniversite mezununun işsiz olduğunu, iş bulamayan üniversite mezunlarının eğitimlerinin ardından bir de Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları öğrenim kredisi borçları nedeniyle mağduriyet yaşadığını ifade etti.

GENÇLER KABUS YAŞIYOR!

Üniversite öğreniminin ardından uzun süre işsizlik yaşayan, iş bulduktan sonra da güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle mağdur olan üniversite mezunlarının kredi borçları nedeniyle adeta kabus yaşadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “Dört üniversite mezunu gençten en az birinin işsiz olduğu göz önüne alındığında işsiz üniversite mezunu sayısı 1 milyonu geçiyor. Gelin; iş kaygısı taşıyan, aile kurma telaşı yaşayan ve ağır ekonomik koşullarla mücadele etmek zorunda kalan üniversite mezunlarının KYK sorununu çözelim ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçları silelim” diye konuştu.

DERE YATAKLARINDAKİ YAPILAŞMAYI DURDURUN!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, doğa olaylarının insan eliyle afete dönüştüğünü vurguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Trabzon Araklı’da meydana gelen sel ve heyelan felaketiyle ilgili konuşan Dr. Şevkin,hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi. Dr. Müzeyyen Şevkin, “Allah bize bir akıl, bilim ve teknoloji vermiş. Normal koşullarda dere yataklarında beş yüz yıllık yağış rejiminin ve akış rejiminin göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedi.

İmar planlarında, Devlet Su İşleri’nin dere yataklarının taşkın sınırlarını belirlediğini ve tıpkı SİT alanlarında olduğu gibi, buralara yapılaşma yasağı getirilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Şevkin, ne yazık ki Trabzon HES-3 Araklı Göleti’nin duvarının yıkılması sonucu meydana gelen bu afetin dere yataklarında oluşan konutlar nedeniyle felakete dönüştüğünü dile getirdi.

SEYİRCİ KALMAYALIM!

Konuşmasını fotoğraflarla destekleyen Dr. Şevkin, “Bu durum mühendislik açısından ve imar planı açısından kabul edilebilir bir durum değildir” diye konuştu.

Otoyolun da dere yatağı içerisinde olup yarısının göçtüğünü ifade eden Dr. Şevkin, “Doğa affetmez arkadaşlar. Doğa olaylarını afete çeviren insanoğlunun kendisidir. Bizler mühendisler olarak eğer bu akış, yağış rejimini tespit edemiyorsak, debiyi tespit edemiyorsak ve bunu öngöremiyorsak hiç mühendislik yapmayalım. Aklın ve bilimin yolu birdir. Bunları afete dönüştüren de insanoğlunun tedbirsizliğidir. Artık dere yataklarındaki sel afetlerine, jeolojik-jeoteknik etütlerin yapılmaması sonucu insan yaşamlarının yitip gitmesine seyirci kalmamalıyız” diye konuştu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor