Önce KADER’e sonra fotoğrafa bakın KADINLAR: KOLTUKLARIN YARISI BİZİM

Kadın Adaylarını Destekleme Derneği Adana Şubesi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin yıldönümü öncesi siyasi partilere, “Demokrasi adına O Koltukların Yarısı Bizim O Koltukların Yarısını İstiyoruz” çağrısında bulundu.

(HABER MERKEZİ)- KADER Adana Şubesi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin yıldönümü öncesi makyajlı ilginç bir eylem yaptı. Yüzlerinin yarısına kadın,  diğer yarısına da bıyık makyajı yaptı. KADER Adana Şubesi Başkan, yönetim kurulu ve üyeleri, “Demokrasi adına O Koltukların Yarısı Bizim O Koltukların Yarısını İstiyoruz” diye seslendi.

KADER Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, birçok Avrupa ülkesinde henüz yokken 5 Aralık 1934 yılında ” Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” vermiştir. 5 Aralık 1934 yılından sonraki ilk seçim 8 Şubat 1935 yapılan genel seçimde 18 kadın vekil meclise girmiştir. O dönem ki 401 vekil sayısının 383’ü erkek, 18’i kadın oran %4,8

88 yılsonunda gelinen nokta milletvekili sayısı %50 artış ile 600 olmuştur. 2023 genel seçimlerinde 600 milletvekilinin sadece 121’i kadın vekil olarak meclise girmiştir.479 erkek, 121 kadın oran  %19,83

Siyasi partilerin tüzüğünde %30-33-35 bandında olan cinsiyet kotası aslında her iki cinsi kastederek yerleşmiştir. Ancak zaman içinde bu “cinsiyet kotası” sözü kadına evrilmiştir.  Yüzde 30 cinsiyet kotası demek aslında 600 milletvekilinin 180’i kadın demektir. Yani buradan anlıyoruz ki Siyasi Partiler tüzüklerini uygulamıyorlar.

İşte tam da bu noktada diyoruz ki….Demokrasi adına o koltukların yarısı bizim, o koltukların yarısını istiyoruz…”

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor