“PARKLARI VE YEŞİL ALANLARI ‘BOŞ ARSA OLARAK GÖRMEKTEN VAZGEÇİN”

Düzenlenen ortak basın toplantısında yeşil alanların boş arsa olarak görmekten vazgeçilmesi, yapılan ilgisiz binalardan vazgeçilmesi, parkların çocuklara iade edilmesi istendi.

(HABER MERKEZİ)-Adana Ekoloji Platformu üyeleri, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla belediye başkanlarına uyarıda bulunarak , “Parkları ve yeşil alanları ‘boş arsa’ olarak  görmekten vazgeçin” uyarısında bulunduhlar. Platform üyeleri yeni seçilen Seyhan Belediye Başkanı ve yetkililerine de seslenerek, Atatürk Çocuk Parkı’nın işgalden kurtarılmasını, kaçak yapılarnı temizlenmesini, çocuk parklarının çocuklara geri verilmesini istediler.

Platformun konuyla ilgili basın açıklamasında şöyle denildi;

“Burası Atatürk çocuk parkı. Bilirsiniz, Atatürk Parkı’nın hemen karşısında. Adana’nın en eski çocuk parkıdır. Otuzlu yılların sonlarında Alman şehir plancısı Yansen tarafından planlandı. Yansen, iklimi çok sıcak olan Adana’ya, Seyhan Nehri’nden şehir içine kadar uzanan ve yapılaşmaya kapalı olacak bir hava koridoru bırakmak istemişti. Bu anlamda, çocuk parkı Atatürk Parkı’nın doğal bir uzantısıdır.

Üç ay önce çocuk parkı Seyhan Belediyesi tarafından “yenileme çalışması” yapılacağı için kapatıldı ve inşaat çalışması başladı. Açıldığı zaman gördük ki, parkın yarısı yapılaşmaya kurban edilmiş. Çocuk parkının içine muhtarlık binası, güvenlik kulübesi, elektrik trafosu, glutensiz kafe, kadın emeği ürünleri satış mağazası gibi ilgisiz binalar yapılmış. Çocuk parkı, yapılan binalar arasında sıkışıp kalmış.

Sorun; kendisine “bilge” diyen eski Seyhan Belediye başkanı ile bitmiyor, Çukurova Belediyesi de emekliler barakalarını halkın yeşil alanları üzerine yapmıştı, Büyükşehir Belediyesi de yer bulamadığı birimi için Merkez Park’a konteynerler kondurmuştu.

Sayın belediye başkanları ve yetkilileri; parklar ve yeşil alanları “boş arsa” olarak görmekten vazgeçin. Parklarımızı ve yeşil alanlarımızı koruyun ve çoğaltın.

Sayın yeni Seyhan Belediye Başkanı ve yetkilileri; Atatürk Çocuk Parkını işgalden kurtarın, kaçak yapıları temizleyin, çocuk parkını çocuklara geri verin”.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor