“SAHTE RAKAMLAR MİLLETİN MUTFAĞINA YANSIYOR”

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları sonrasında maaşlara yansıyacak oranları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

İKTİDAR TÜİK ELİYLE MİLYONLARCA ÇALIŞANIN MAAŞINI ÇALIYOR

Orhan Sümer, “Milyonların gözü kulağı açılanacak enflasyon rakamlarındaydı. Millet keyfinden TÜİK’in açıklayacağı rakamları takip etmiyor. Maaşına gelecek zammı öğrenmek istiyor. Yılbaşından bugüne her şeye 8-9 kat atarken maaşına ne kadar zam geleceğini öğrenmek istiyor. İktidarın daha yıl başında yaptığı bütçe 6 ay sonra tutmamışken vatandaştan aile bütçesini ayarlaması isteniyor. Açıklanan rakamların gerçek hayatla alakası yok. Makyajlı rakamlar vatandaşın maaşına yansıyor ve gerçekten alması gereken maaşın çok altında oranlar ortaya çıkıyor. Bu vebal Başta TÜİK ve Talimatı gönderen Saray İktidarı olmak üzere herkesin boyundadır” dedi

SAHTE RAKAMLAR MİLLETİN MUTFAĞINA YANSIYOR

Orhan Sümer, “Türkiye hiper enflasyonu yaşıyor. Kimse kusura bakmasın verilen % 40 zamların vatandaşın derdine derman olmasının imkanı yok. Daha 6 ay önce Asgari Ücrete tarihin büyük zammını yaptık diye övünenler bir zam daha yapmak zorunda kaldılar. Neden çünkü ekonomiyi berbat bir duruma getirdiler. Öyle ki yapılan zamla bile asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Açıklanan rakamların sahte olduğunu sokaktaki çocuklar bile biliyor. Bu doğrudan milletin emeğini ekmeğini çalmaktır.”

TÜİK TARİH ÖNÜNDE HESAP VERECEK

Orhan Sümer, “Rant iktidarın kurduğu bu düzen mutlaka değişecek. Milyonlarca çalışanın maaşın kırpmak için rakamları değiştiren, hesaplama yöntemlerini değiştiren, gerektiğinden bam başka rakamlar ortaya koyarak halkın gelir düzeyinin belirlenmesinde aksi yönde tutum sergileyen kim varsa önce hukuk daha sonra tarih önünde hesap verecektir. İçinden geçtiğimiz bu dönemin sonunda bu haksız düzene imza atanlar asla unutulmayacaklar. Sayın Genel Başkanımız da aynen bunları söyleyip yanlışa imza atmayın demişti. Ne yazık ki TÜİK’te bile bile yanlışa imza atmaya devam ediyor. Vatandaşın hakkına giriyor” diye konuştu.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Röportaj

    Sağlık

    Spor