Seyhan’da Akif Akay’la her mevsim bahar

ADANA (BÖLGE)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, belediye başkanlığı döneminde yaşama geçireceği projeleri düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Ekibiyle birlikte Zeydan Karalar’ın bıraktığı yerden görevi devralıp Seyhan’da yaşam kalitesini yükseltecek hizmetleri gerçekleştireceğini belirten Akay, “Seyhan’ı ben değil, biz yöneteceğiz. Seyhan’ı Seyhanlılarla birlikte yöneteceğiz” dedi.

“FARKI AÇIYORUZ”

Miilet İttifakı Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, Divan Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında projelerinin bir bölümünü açıkladı. Adaylığı açıklandığı günden itibaren mahalle, sokak sokak, ev ev gezerek halkın nabzını tutmaya çalıştığını dile getiren Akay, “Geldiğimiz noktada, halkımızın güveni ve teveccühüyle hedefe oldukça yaklaşmış olmanın sevincini ve en yakın rakibimizle olan farkın günden güne arttığının bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

“SEYHAN’IN SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUM”

1 Nisan’dan itibaren Seyhan Belediye Başkanı olarak, Cumhuriyetin kuruluşunda sanayileşme hamlesine öncülük yapan, bereketli toprakları, iklimi, doğası ve tarihiyle Türkiye’nin göz bebeği olan Seyhanı, eski parlak günlerine yeniden kavuşturabilmenin gayretinde olacağını kaydeden Akay, 500 yıldan uzun bir süredir Adana’da yaşayan bir ailenin ferdi olarak Seyhan’ın sorunlarını çok iyi bildiğini aktardı.

SEYHAN’SIZ BİR ADANA DÜŞÜNÜLEMEZ

2013 yılında yerel yönetim anlayışıyla ilgili kaleme aldığı ve güncellediği kitabını da basın mensuplarına dağıtan Akay, Seyhan’ın Adana’nın kalbi olduğunu ve Seyhan’sız bir Adana’nın düşünülemeyeceğini vurguladı

“SEYHAN’I HER ALANDA ÜRETEN BİR İLÇE HALİNE GETİRECEĞİZ”

Seyhan’ın sorunlarının çözümünün zor; ancak imkansız olmadığını belirten Akay, bu sorunları çözeceğini vurguladı. 800 bini aşkın nüfusuyla Türkiye’nin 56 ilinden büyük olan Seyhan’ın en önemli sorununun işsizlik ve yoksulluk olduğunu ifade eden Akay, “Bu doğrultuda en büyük hedefimiz, Seyhan’ı her alanda üreten bir ilçe haline getirerek bu probleme çözüm bulmaktır. Üretimi ve dolayısıyla istihdamı teşvik eden bir yönetim anlayışıyla çalışacağız. Belediye Başkanlığım döneminde üreten, istihdam sağlayan herkes başımızın tacı olacaktır” şeklinde konuştu.

ŞEFFAF, ÇOĞULCU, KATILIMCI VE DEMOKRATİK BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İZLEYECEĞİZ

Açıklığı, şeffaflığı çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini esas alan bir yönetim anlayışı izleyeceklerini aktaran Akay, şöyle devam etti:

“Farklı etnik, kültürel, dini, ekonomik, cinsiyet kökenli insanların bir arada mutlu ve onurlu bir şekilde yaşamasını sağlayabilmek önceliğimiz olacak. Bunun için laiklik, demokrasi, insan hakları, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar temelinde birlikte yaşamayı hedeflemek belediyecilik anlayışımızın ana noktasıdır.  Sivil toplum örgütleri, akademik çevreler, sendikalar, iş çevreleri, mahalle temsilcileri, kadınlar, gençler, çocuklar, yaşlılar, emekliler, engellilerin de temsil edildiği demokratik bir yapılanmayı Seyhan Belediyemize uygulamanın kesin kararlılığındayız”

İŞSİZE MÜJDE

Seyhan’daki yüzde 21,84 oranındaki işsizlik oranına dikkati çeken Akay, istihdama katkı için tarımsal altyapıyı ve kooperatifçiliği teşvik edeceklerini söyledi. Akay, “Biz üretimi artırarak, istihdamı da artırabilmenin gayretinde olacağız. Bunun için de ayakkabı, mobilya, tekstil ve konfeksiyon sektörlerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri teşvik ederek ve altyapılarını sağlayarak hem istihdam kapasitelerini artıracağız, hem de sektörel sitelerin önünü açacağız. Yurtiçinden ve yurtdışından yatırımları özendirerek Seyhan’ı yeni yatırımlarla buluşturacağız” dedi.

KOOPERATİFLERLE ÜRETİCİ DESTEKLENECEK

Bir tarım kenti olan Adana’da kırsal kesimde küçük çiftçinin üretimini destekleyeklerini dile getiren Akay şöyle konuştu;

“Ürünlerin işlenmesi, konserve, reçel, kuru sebze ve meyveler haline getirilerek satışa hazırlanabilmesi için gerekli olan altyapı, soğuk hava depoları, paketleme tesislerinin oluşumunu sağlayacağız. Ürünlerin, üreticiden tüketiciye aracısız, hızlı ve ekonomik fiyatlarla ulaşmasını sağlayacak kooperatifçilik faaliyetlerinin altyapısı belediye tarafından oluşturulacaktır.  Bu ürünleri yetiştirmek isteyen çiftçilerimizi katma değeri yüksek ürünlerle tanıştırıp gelir düzeylerinin artmasını sağlayacağız. Yetiştirdikleri ürünlerin kapalı semt pazarlarında ve yerel marketlerde doğrudan tüketici ile buluşmasına imkan tanıyacağız.”

HER MAHALLEYE EN AZ BİR KREŞ

Seyhan’da kreş yetersizliğinden dolayı, kadınların  iş gücüne katılım oranının oldukça düşük olduğunu belirten Akay, her mahalleye en az bir kreş açacaklarını bildirdi.

SEYHANLI ÇÖPÜNDEN PARA KAZANACAK

Plastikten kâğıta, atık yağdan cama tüm atıkların ayrıştırılıp çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırılacağını ifade eden CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, “Özel olarak geliştirilecek dönüşüm sistemleri ile çöpler Seyhanlılara kazanç sağlayacak” diye konuştu

HALK KART YAYGINLAŞTIRILACAK

Seyhan Belediyesi tarafından bugüne kadar 2.500 Halk Kart verildiğini ve 20 bin kişinin de sırada olduğunu dile getiren Akay, “Halk Kart” uygulaması yaygınlaştırılacağını söyledi. Akay, “Dar gelirli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için aylık gelirlerini en az 700 TL’ye tamamlayacağız. Bu ücret günün şartlarına göre güncellenecektir.  Halk Kart önceden olduğu gibi yine kadınlarımıza emanet edilecektir” ifadelerini kullandı.

BUTİK MÜZELER

Seyhan’da yemek, el sanatları, cam, seramik, resim, fotoğraf gibi farklı dallarda küçük müzelerin kurulması için kişileri ve kurumlare teşvik edeceklerini aktaran Akay, SEYMER’ler ve kooperatiflerde üretilen turistik ürünlerin butik müzelerde satışa sunulmasını sağlayarak, üreticilere gelir kapısı açacaklarını kaydetti.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR MERKEZ KURULACAK

Adana’da uyuşturucu kullanım yaşının 15’e kadar düştüğüne dikkati çeken CHP’li Akay, uyuşturucu madde kullanımıyla mücadeye önem vereceklerini bildirdi. Bunun için Emniyet Müdürlüğü, ilgili kurumlar ve STK’larla iş birliği yapacaklarını belirten Akay, Seyhan’da Türkiye’ye örnek olacak bir Uyuşturucu İle Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kuracaklarını söyledi

ENGELSİZ SEYHAN

Seyhan’ı engelsiz bir kent haline dönüştürecek tüm adımları atacaklarını belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, hasta ve bakıma muhtaç vatandaşlara evde bakım hizmetinin yaygınlaştırılarak sürdürüleceğini vurguladı.

SİNEMA VE TV SEKTÖRÜNÜN KALBİ SEYHAN PLATOVA’DA ATACAK

Seyhan’ı, Türkiye’nin yeni sanayisi haline gelen sinema ve dizi sektöründe önemli bir merkez konumuna getirmeyi hedeflerini belirten Akay, Seyhan Platova Projesi adı altında kurulacak Hollywood benzeri film platolarıyla Seyhan’ı dizi ve sektörünün üretim merkezi haline getireceklerini söyledi. Akay, Seyhan Platova’da çekilecek film ve dizilerin inşaat, mobilya, tekstil, elektrik gibi ihtiyaçlarının karşılanması için kentteki sektör temsilcileriyle işbirliği yapılacağını ifade etti.

ÜNİVERSİTELİLER İÇİN 2.EL PAZARI

Akay, diğer illerden yükseköğrenim için Adana’ya gelen ancak yurtta barınamayan gençlerin giyecek, kitap, ders notu, ders araç ve gereçleri, mobilya, televizyon, bilgisayar, beyaz eşya, halı, kilim gibi tüm ev ve okul ihtiyaçlarının, Seyhan Belediyesi tarafından sosyal dayanışma amacıyla oluşturulacak bir merkezden karşılanmasını sağlayacaklarını vurguladı.

HER SEYHANLI KENDİ MAHALLESİNDE SPOR YAPABİLECEK

Yeni yapılacak ticari ve konut projelerinde enerji tasarrufu ve çevreci malzeme kullanımının özendirileceğini belirten Akay, her Seyhanlı’nın kendi mahallesinde spor yapabilmesi için gerekli olanakların sağlanacağını söyledi.

YAŞLILAR İÇİN “ÜÇÜNCÜ MEVSİM BAHAR KÖYÜ”

Seyhan’da yaşlılar için kentin karmaşasından uzakta, sakin, doğa ile iç içe, havası temiz bir yerde “Üçüncü Bahar Köyü” kuracaklarını dile getiren CHP’li Akay,  Emekli Dinlenme Evleri’yle emekli ve yaşlılarımızın yaşam kalitesi yükseltilecek, hayata bağlanmaları, sosyalleşmeleri, günlerini huzurlu ve mutlu geçirmeleri için önemli adımlar atılacakğını ifade etti.

SEYHAN’I SPORCU ÜRETEN BİR İLÇE YAPACAĞIZ

Seyhan’da faaliyet gösteren amatör spor kulüplerini desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Akay, gençlerin sadece futbol değil, tüm dallarda spor yapabilmeleri için kulüpleri teşvik ederek, Seyhan’ın bir sporcu üretim tesisine dönüşmesini hedeflediklerini kaydetti.

Akay, “1 Nisan’da çocuklarımız, torunlarımız için daha yaşanabilir, yeşil alanları çok, doğaya saygılı, nefes alınabilir bir Seyhan’ı; hesap veren, katılımcı ve şeffaf yönetilen bir belediye anlayışıyla buluşturmak en büyük hedefimiz ve amacımızdır” dedi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor