Sıcaklar ‘Kalp’ten vuruyor!

HABER: Eylem USNEKER

ADANA (BÖLGE)-Hava sıcaklıklarının aşırı derecede artması ile beraber kalp hastalıkları ile ilgili şikayetlerde de bir artış gözleniyor. Özellikle yaşlılar, kalp hastalığı olanlar ve hipertansiyon ilaçları kullanan bireyler için sıcak ve nemli havalarda risk artıyor.

Sıcak havalarda kalp ile ilgili sorunlar yaşamamak için korunma yollarını bilmenin ve buna göre tedbir almanın önemine değinen Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Profesör Dr. Halil Tolga Koçum, aşırı sıcakların kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında uyarılarda bulundu.

Sıcaklar olumsuz etkiliyor

Prof. Dr. Koçum, kalp üzerindeki en kötü etkinin sıcak hava dalgalarında hissedildiğini söyleyerek, “Örneğin 1995 yılında ABD’nin Chicago kentinde yaşanan sıcak hava dalgası nedeniyle 700 ölüm gözlenmiş ve bunların yaklaşık yüzde 40’ının daha önceden bilinen kalp hastalığı olanlarda gerçekleştiği saptanmıştır. 2003 yılında Avrupa’da yaşanan sıcak hava dalgasında ise bilinen kalp hastalığı olanlarda gerçekleşen ölüm oranlarının, mevsim normallerinde iklim koşulları yaşanan zamanlara göre yüzde 30 daha fazla olduğu tespit edilmiştir” diyor.

Yaşlılar daha fazla risk altında

Sıcak ve bunaltıcı günlerde kalbimiz, vücudumuzu soğutan temel mekanizma olan terleme olayını başlatmak için normalden daha fazla kan pompalamak zorunda kalıyor. Yaşımız ilerledikçe, vücut sıcaklığımızı dengeleme yeteneğimiz de azalıyor. Sıcak çarpması durumu, vücudumuzun kendini soğutma işlevinde başarısız olması ile ortaya çıkıyor. Halsizlik, bulantı, kusma, baş ağrısı-dönmesi, kas seğirmesi ve bilinç bulanıklığı ile kendini gösteriyor. Prof. Dr. Koçum, bu belirtilerin organ yetmezliklerine dahi yol açabilecek kadar önemli bir durum olduğunu söylüyor.

İlerleyen yaşla beraber tüm atardamarlarda artan plak yükü nedeniyle damarlar daha sert bir yapıya dönüşüyor, susama hissinde bir azalma oluyor. Sıcak çarpması halinde ileri derecede tansiyon düşüklüğü ortaya çıkabiliyor. Bu durum yaşlılarda bayılmaya kadar giden sorunlara yol açıyor.

İlaç kullanımına dikkat!

Kalp hastalıkları ya da hipertansiyon için kullanılan ilaçlara karşı sıcak havalarda temkinli olunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Koçum, “Bazı ilaçlar güneş ışığı hassasiyeti nedeniyle cilt reaksiyonlarına yol açabilir. İdrar söktürücü özelliği olan ilaçlar ise aşırı su kaybına neden olarak sağlığı bozabilir” diyerek ilaç kullananları uyarıyor ve bu hastaların gerekirse doktorlarına tekrar danışmalarını öneriyor.

Susuzluk tehlikeli

Dehidratasyon yani susuzluk, vücudun ihtiyacı olan suyun metabolizmada olmadığı anlamına geliyor. Böyle bir durumda önce kan hacmi düşüyor, sonra da organlara pompalanan kan miktarı hızla azalıyor. Ardından, uç vakalarda organların işlevlerini yitirdiği bile görülebiliyor. Prof. Dr. Koçum, yeterli miktarda su içmenin önemine dikkati çekerek, “Bazen minerallerin de terleme yoluyla kaybedilmesi sonucunda metabolizmada sorunlar gözlenebiliyor. Bu gibi durumlarda söz konusu maddelerin hızla yerine konulması gerektiğinden yeterli miktarda sıvı alımı büyük önem kazanıyor” diyor.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor