Sokak satıcıları, Zeydan Karalar’dan destek bekliyor

Sokak satıcıları, Zeydan Karalar’dan destek bekliyor

Adana Sokak Satıcıları Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Sayılan, günlük maksimum 100 lira olan kazançlarının 30 liraya kadar düştüğünü belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne ödedikleri işgaliye parasının, pandemi süresi boyunca kaldırılmasını talep etti. Başkan Sayılan, ‘’Virüs nedeniyle sokakta insan kalmadı ki satış yapalım. Eve ekmek götüremiyor, her koşulda bize destek veren Zeydan Karalar başkanımızdan, bize bir kez daha sahip çıkmasını bekliyoruz’’ dedi.

HABER: YENER EKİNCİ

ADANA (BÖLGE)- Yaz-kış, sabah-akşam demeden günlük hatta anlık ihtiyaçlara göre çalışan seyyar satıcılar, pandemi sürecinde diğer meslek grupları gibi büyük gelir kaybına uğradı. Adana Sokak Satıcıları Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Sayılan, yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek, “Sokaklardaki durum iyice çaresizliğe döndü. Sokaklar çıkmaza döndü diyebiliriz. Kimse evine ekmek götüremiyor” dedi. 

‘’GÜNLÜK KAZANCIMIZ 30 LİRAYA DÜŞTÜ’’

Kentin cadde ve sokaklarında geçim savaşı verdiklerini dile getiren Başkan Sayılan, ‘’Her şeyden önce pandemi sürecinde sokaklarda insan kalmadı. Dolayısıyla, günlük maksimum 100 lira olan kazancımız,  30 liraya kadar düştü. Bizler, mevsimsel ürün satışı yapan esnafız. Bu mevsimde de kestane satışı yapıyorduk. Normal şartlarda günlük 10 kilo kestane satarken, rakam bir kiloya kadar geriledi. Ne yapacağımızı şaşırdık’’ diye konuştu. 

‘’ZEYDAN KARALAR EMEKÇİYE SAHİP ÇIKIYOR’’

Bu zamana kadar en büyük desteği Büyükşehir Belediyesi’nden gördüklerini belirterek, Başkan Zeydan Karalar’a teşekkür eden Hasan Sayılan, kendisinin emekçiye sahip çıkarak, seyyar satıcıların kayıt altında, belli bir disiplin içinde ve hijyen kurallarına dikkat ederek mesleklerini sürdürmeleri için Lezzet Noktaları Projesi’ni uygulamaya koyduğunu hatırlattı.  Sokak esnafına, psikologlar ve gıda mühendisleri tarafından iletişim ve hijyen kurallarıyla ilgili eğitim ve sertifika verildiğini söyleyen Başkan Sayılan, 30 tezgah ile pilot uygulamaya başlandığını ve 118 tezgahın daha aynı şekilde kayıt altına alınmayı beklediğini dile getirdi. Başkan Sayılan, 118 tezgahın da adil bir şekilde hak sahiplerine dağıtılacağına inançların tam olduğunu ve bu konuda Başkan Zeydan Karalar’a güvendiklerinin altını çizdi.

‘’PANDEMİ BOYUNCA İŞGALİYE PARASI ALINMASIN’’

Büyükşehir Belediyesi’ne aylık 700 lira işgaliye parası ödediklerini belirten Başkan Hasan Sayılan, Büyükşehir Belediye Meclisinin, 11 Şubat 2021 tarihli oturumunda alınan kararla, ilk 6 aylık zaman dilimi için bu rakamın yüzde 50 indirimle 350 liraya düşürüldüğünü; ancak bunu bile ödeyecek durumda olmadıklarını söyledi. Pandemi nedeniyle yapılan indirim için Büyükşehir’e teşekkür etmeyi de ihmal etmeyen Sayılan, şunları kaydetti; ‘’Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınan önlemler sonucunda veya pandemi sürecine bağlı olarak faaliyetlerinde azalma meydana gelen işyerlerinden; kiraya verilen iş yerlerin, kira sözleşmesine göre doğmuş olan kira bedellerinden, 2021 yılının ilk altı ayına ait kira bedelinin yüzde 50 indirimli olarak alınması yönünde karar alındı. Başkan Zeydan Karalar ve bütün meclis üyeleri bizleri destekliyorlar. İndirim bir nebze de olsa rahat nefes almamızı sağladı; ancak iş yapamıyor olmamız nedeniyle eve ekmek götüremedik. İşler yüzde 80 düştü. Pandemi süreci boyunca işgaliye parası alınmamasını talep ediyoruz. Adana ekonomisinin yüzde 35’i sokaklarda dönüyor. Sokak ekonomisi hayatın ta kendisidir. O hayatı canlandırmak, düzenlemek gerekir. Bu büyük değeri işlemek, iyi değerlendirmek lazım. Bu nedenle Zeydan başkanımızdan istirhamımız, işgaliye parasından pandemi boyunca bizi kurtarmasıdır.’’

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor