Sosyal medya

Ali AKILLI

Aradığımız her şeyi bir solukta bulduğumuz teknoloji, ne acıdır ki aradığı kötülüğü de insanlarda buldu. O yüzden diyorum ki sosyal medyadaki nefret bu ülkenin önündeki en büyük barikattır.
***
Twitter’a bakıyorum. Bir yanı ülkenin en değerli sosyal topluluğu. Haksızlığa karşı dururken, toplumsal meselelerde medyadan bile daha etkili. Ama öte yanında saygısızlığın üzerine kurulu bir dünya oluşturuldu. Raflarında iftiranın ve tehditlerin paçavralarıyla dolu..

***

Kısa metrajlı film yarışmasından bir sahne. Gözleri görmeyen bir adam sokakta dileniyor. Önündeki kartona; “gözlerim görmüyor ve açım” yazılmış. Yoldan geçen insanlar önündeki kutuya tek tük bozuk para atıyor. Sonra bir işkadını adamın önünde duruyor. Adamın ayakkabılarını yokladığı kadın kartonu ters çevirip bir şeyler yazıp gidiyor. Adamın önünden geçen insanlarda ani bir değişem oluyor ve bir anda kutu doluyor. Kadın akşamüzeri yeniden geliyor, adam ayakkabılarını yoklayarak yazıyı yazan kadını fark ediyor ve soruyor. “Ne yaptınız da böyle oldu?” Birden karton levhanın üzerinde yazılanları okuyoruz. “Güzel bir gün ama ben bunu göremiyorum.” İşte size anlatımın gücü.
***
Sevgiyi anlatmanın bin tane yolu varsa, şifreli korkular yaymakla, beyinlerdeki düşünceyi harekete geçirmek arasında derin bir boşluk vardır. Çünkü nefret başka istikamettedir, sevda başka.
Bilinmelidir ki, tek yürek olduğumuz zaman ne dış saldırılar karşı durabilir, ne ekonomik tezgahlar!

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor