Sözütek: “Esnafın borcu en az 18 ay ertelenmeli”

ADANA (BÖLGE)- Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek esnaf ve sanatkarların, Maliyeye olan vergi borçları,  Bağ-Kur, SGK’ya olan prim borçları ve toplu taşıma esnafına yazılan trafik cezalarının en az 18 ay ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Türkiye’nin ekonomik anlamda sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek, bu durumdan en fazla etkilenen kesimin ise esnaf ve sanatkarlar olduğunu belirtti.

İğneden ipliğe her şeye zam geldiğini, en büyük zararı da esnaf ve sanatkarların gördüğünü hatırlatan Birlik Başkanı Nihat Sözütek, “Toplumun temel direğini oluşturan, ekonominin can damarı ve lokomotifi konumundaki esnaf ve sanatkarlarımız ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmış durumda. Bir yanda ekonomik kriz ve zamlar, diğer yanda şehrin her köşesinde mantar gibi türeyen zincir marketler ve alışveriş merkezleri, ayakta durmakta güçlük çeken esnafımıza büyük darbe vurdu. Borç batağına sürüklenen, aldığı kredilerle varlıklarını devam ettirmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız, zarar etmelerine rağmen vatandaşlarımızın da menfaatlerini düşünerek zam yapmamak için direniyor. Ancak dayanacak gücümüz kalmadı” dedi. 

 “ESNAF VE SANATKAR DESTEKLENMELİ”

Adana ESOB Başkanı Sözütek, Türkiye ekonomisinin güçlenmesi ve sürdürülebilir kalkınma için esnaf ve sanatkarların mutlak suretle desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Sözütek, “Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların farkındayız. Ancak esnafın bitmesi demek, ekonominin çökmesi demektir. Bu nedenle devlet büyüklerimizden esnaf ve sanatkarlarımıza nefes aldıracak küçük dokunuşlar bekliyoruz. İlk adım olarak esnaf ve sanatkarlarımızın Maliyeye olan vergi borçları , Bağ-Kur ve SGK’ya olan pirim borçları ile toplu taşıma esnafımıza yazılan trafik cezaları 18 ay ötelenmeli. İkinci adım olarak ise esnaf ve sanatkarlarımızın mağdur olmadan borçlarını ödeyebilmeleri konusunda, ana paranın faiz işletilmeden taksitlendirilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı. Ayrıca Halk Bankası, Kredi Kefalet Kooperatifleri ve KOSGEB aracılığıyla da esnaf ve sanatkarlarımız desteklenmeli. İlk 12 ayı geri ödemesiz olmak üzere 36 ay vadeyle verilecek 50 bin TL’lik faizsiz kredi esnaf ve sanatkarlarımızın toparlanması için önemli bir destek olacaktır” diye konuştu.

 “ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Esnaf ve sanatkarların günlük alıp, günlük satan insanlar olduğuna işarete eden Birlik Başkanı Sözütek, “Hepimiz bir zincirin halkalarıyız. Halkalardan birisi koptuğu zaman, zincir bir işe yaramaz. Gelinen noktaya baktığımızda ise maalesef durumun iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Zincirin bir değil, birden fazla halkası kopmuş durumda. Maliyetlerin altından kalkamıyoruz. Çözüm ve çare geciktikçe daha fazla mağdur oluyoruz. Toplumun huzur ve refahı için üzerine düşen fedakarlığı fazlasıyla yerine getiren esnaf ve sanatkarlarımızın daha güçlü bir şekilde varlıklarını devam ettirebilmeleri adına gerekli adımlar bir an önce atılmalı. Bu bağlamda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklardan acil önlem almalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor