SÜMER, ‘VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 3,1 TRİLYONA YAKLAŞTI’

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, yaptığı yazılı açıklamayla bayram süresinde borçlanan vatandaşların yaşadığı ödeme güçlüğünü TBMM’ye taşıdı. Orhan Sümer, “Borçla yapılan bayram ziyareti tat kaçırdı. Vatandaşın bankalara borcu 3,1 trilyona yaklaştı ve enflasyon ve faiz vatandaşı bezdirdi” dedi.

Orhan Sümer yazılı açıklamada daha sonra şöyle devam etti;

BORÇLA YAPILAN BAYRAM ZİYARETİ TAT KAÇIRDI

“9 günlük Bayram tatili geri kaldı. Vatandaşlar memleketlerine gitmek için kredi kartı ve bayram kredilerine yüklenmek zorunda kaldılar.  Yüksek faiz ile borçlanarak bayram ziyaretlerini gerçekleştiren vatandaşlarımız şimdi ödeme güçlüğü yaşadıklarını dile getiriyor. 22 yıllık AKP İktidarının uyguladığı ekonomi politikaları sonrasında millet bayramda memleketine gidemez hakle geldi.

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 3,1 TRİLYONA YAKLAŞTI

İhtiyaç kredisi faizlerinin son bir yılda 50 puandan fazla artarak yıllık bileşik olarak yüzde 90’a yaklaşmış olmasına rağmen vatandaşlar hızını artırarak borçlanmaya devam ediyor. Tüketici kredilerinin bakiyesinde 11,6 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 54,6 milyar liralık artış yaşandı. Bireysel kredi borçları 1 trilyon 671 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 398 milyar liraya yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk çeyreğinde 341 milyar lira arttı. Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 9,2 milyar liralık artış gözlendi.

ENFLASYON VE FAİZ VATANDAŞI BEZDİRDİ

Emekli maaşlarına, memur maaşlarına ve asgari ücrete yapılan zamların üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen maaşlar enflasyon karşısında eridi. Vatandaş alım gücünün yok olmasıyla birlikte her geçen gün daha da fakirleşiyor. İktidarın israfa dönük harcama politikaları değişmediği sürece ne yazık ki acı reçeteyi sadece millet ödüyor. Sarayın gereksiz harcamalara acilen son vermesi ve vatandaşı ekonomik olarak rahatlatacak politikalar üretmeye başlaması gerekiyor.” dedi

 

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor