Tapu Kadastro Bölge Müdürü neden atanamadı?

Rabia Ülkü UÇAR

Konuk Yazar

Öncelikle, Adanamıza yeni bir hizmet binası kazandırdıkları için Adana Valimize, Adana Kadastro Müdürümüze, Tapu Sicil Müdürlerimize, Hatay Bölge Müdürümüze ve TKGM Genel Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Eski hizmet binası ne Adana halkına ne de Tapu Kadastro kurumuna yakışmamaktaydı. Yeni hizmet binasında yeri konusunda ve binada birtakım sıkıntılar, eksiklikler olsa da, Seyhan Belediyesinden kaynaklanan bu eksikliklerin çok kısa sürede tamamlanacağını tahmin ediyoruz. 

***

Hemşehrimiz, Sayın Fatma Gül Demet Sarı hanımefendinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında düzenleme yapılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 15/1/2016 tarihli ve 114427 sayılı yazısı üzerine, 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunun 17’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 18/4/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır. (Karar Sayısı : 2016/8776)

***

18/4/2016 TARİHLİ VE 2016/8776 SAYILI KARARNAMENİN EKİ KARAR;

MADDE 1- (1) Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında, kuruluş merkezi Adana İli olmak üzere Adana ve Mersin illerini kapsayan Adana Tapu ve Kadastro XXIII. Bölge Müdürlüğü ile aynı bölge müdürlüğüne bağlı hizmet birimi olarak 9 adet şube müdürlüğü kurulmuştur.

(2) XII. Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Adana ve Mersin illeri XXIII. Bölge Müdürlüğüne bağlanmıştır.

MADDE 2- (1) Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında, kuruluş merkezi Erzincan İli olmak üzere Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt illerini kapsayan Erzincan Tapu ve Kadastro XXIV. Bölge Müdürlüğü ile aynı bölge müdürlüğüne bağlı hizmet birimi olarak 9 adet şube müdürlüğü kurulmuştur.

(2) VIII. Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Erzincan İli ile IX. Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Bayburt ve Gümüşhane illeri XXIV. Bölge Müdürlüğüne bağlanmıştır.

***

Görüldüğü gibi 2016 yılı 4. ayında TKGM ye bağlı 2 adet yeni Bölge Müdürlüğü kurulmuştur. Bunlardan Erzincan Bölge Müdürlüğü (TKGM 24. Bölge) 2018 yılında faaliyete geçerken nerdeyse 2021 yılı sonuna geldiğimiz halde halen Adana Bölge Müdürlüğü-(23.Bölge) faaliyete geçmemiştir.(Üstelik Kanunun yayınlanması üzerinden 5 yıl geçtiği halde)

***

Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan TKGM 23.Bölge Müdürlüğü de Genel Müdürümüzün masasında mı kalacak? Aynı karar ile faaliyete geçen Erzincan’dan Adana’mızın ne eksiği var, acaba TKGM Genel Müdürü, Adana Bölge Müdürlüğünü açmak istemiyor mu? Bakanlar Kurulu Kararının üstünde bir karar mercii mi var? Açıkçası anlamış değiliz.

***

Yıllarca Hatay Bölge Müdürlüğünce yönetilen Adana’da Tapu ve Kadastro hizmetleri açısından ciddi aksamalar olmuştur. Yönetim zafiyetinden doğan sıkıntılar Adana’mızın Kadastro hizmetlerinden zamanında ve düzenli şekilde faydalanmasının önüne geçmiştir. Çünkü Hatay-Adana arası 2.30 saat sürerken Hatay-Tufanbeyli arası 5.00 saat mesafededir. Hatay-Mersin 3.30, Hatay Anamur arası 6,00 saat sürmektedir. Bu kadar mesafe ile bu müdürlüklerin yönetilemeyeceği malumdur.

***

TKGM ile çalışan serbest mühendislerin ve vatandaşlarında kendi işlemlerinin daha hızlı yürütülebilmesi açısından bir an önce Adana Bölge Müdürlüğünün açılmasında ısrarcı oldukları malumdur. Yeni hizmet binasında yeri de ayrılan TKGM 23.Bölge müdürlüğünün bir an önce faaliyete geçmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın, TKGM Genel Müdürümüzün ve siyasilerin gereğini yaparak biran önce Bölge Müdürümüzün atamasının yapılarak yeri de hazır olan TKGM 23. Bölge Müdürlüğünün hizmete geçmesini bekliyor ve talep ediyoruz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor