VALİ KÖŞGER’DEN KURBAN BAYRAMI VE BABALAR GÜNÜ MESAJI

(HABER MERKEZİ)-Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Kurban Bayramı ve  Babalar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Vali Köşger, Babalar Günü kutlama mesajında şunları söyledi;

Toplumun temel taşını oluşturan aile; sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışma gibi üstün değerler üzerine kurulmuş sosyal bir yapıdır.

Bu sosyal yapı içerisinde karşılıksız sevgi, güven ve sorumluluk duygusu içerisinde ailesinin geçimini temin etmek, onu korumak ve çocuklarına iyi bir gelecek temin etmek için azimle çabalayan babalarımız; geleceğe uzanan yolda, hayat boyu rehberimizdir.

Fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenen babalarımız, aile ve toplum hayatımızın temel direğini oluşturmaktadır. Bizleri yaşama hazırlayan, her zaman bizlere destek olan; tecrübelerini, sevgilerini ve hoşgörülerini bizlerle paylaşan babalarımız, karşılaşacağımız her zorlukta gölgesine sığınabileceğimiz ulu bir çınar gibidir.

İnancımız ve kültürümüzün de bir gereği olarak babalarımıza hürmette kusur etmeden ailemiz için ortaya koyduğu her türlü çabasında yanlarında olmalı, onların gönüllerini daima hoş tutmalı ve hak ettikleri saygıyı göstermeliyiz. Varlıklarıyla bizlere güç veren şefkat ve merhamet timsali babalarımızı, sadece yılın bir günü değil, hayatımızın her anında anmalı, onlara sevgi ve saygımızı göstermeliyiz. Ayrıca babasız büyümek zorunda kalan yetimlerimize sahip çıkmalı, onların yüzlerini güldürebilmek için de elimizden geleni yapmalıyız.

Babalarımız içerisinde, özellikle şehit babalarımızın ayrı bir yeri vardır. Onlar o kadar yüce gönüllüdür ki; her biri, evladı şehit olduğunda gururla “Vatan sağ olsun!” der. Düşmana ve haine metanetiyle meydan okur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta bin bir emekle yetiştirdikleri değerli evlatlarını vatanımız için feda eden aziz şehitlerimizin babaları olmak üzere, tüm babalarımızın Babalar Günü’nü kutluyor; kendilerine aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşam diliyor, ahirete irtihal etmiş tüm babalarımızı rahmetle yâd ediyorum.

Vali Köşger, Kurban Bayramı kutlama mesajında da şunları söyledi;

“Toplumumuzun her kesimini birbirine yakınlaştıran, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, dayanışma duygularımızı perçinleyen bir Kurban Bayramı’nı daha milletçe karşılamanın sevincini yaşıyoruz.

Bayramlar; sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşma duygularımızın tazelenmesine vesile olan en özel günlerimizdir. Geçmiş ile gelecek arasında güçlü bir bağ kurulmasının en güzel ve anlamlı vesilelerinden biri olan dini bayramlarımız; gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillerimize aktarmamızı sağlayan, manevi iklimiyle kalplerimize huzur veren en müstesna zaman dilimleridir.

Hanelerimizde yaşadığımız bayram sevincinin başka gönüllere de ulaşmasını sağlamak için bayram günlerinde başta hayat tecrübeleriyle bizlere ilham veren büyüklerimiz olmak üzere kimsesizleri, yetim ve öksüz evlatlarımızı unutmamalı onlarla bayram sevincimizi paylaşmalı ve bu anlamlı günü onların yüzlerindeki tebessümle taçlandırmalıyız.

Bayramlar, İslam dininin öğütlediği kardeşliğin ve sevginin tezahür ederek bu bağların kuvvetlenmesine vesile olan zamanlardır. Kurban ibadeti; Allah’a itaatimizi ve koşulsuz teslimiyetimizi gösteren, gerektiğinde malımızı ve canımızı Allah yolunda feda edebileceğimizin en önemli simgesidir. Kurban, barındırdığı bu derin anlam vesilesiyle bizleri Allah’a yakınlaştıran ibadetlerden biridir.

Kıymetli Hemşehrilerim,

Her Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım elini uzatır ve gönüller arasında birer şefkat köprüsü kurarız. Birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren, maneviyatımızı arttırmamızı sağlayan kurban ibadetlerimizin Allah katında kabul görmesini temenni ediyorum. Kurban Bayramı’nın Adana’mızda huzur ve güven ortamında yaşanması, bayram sevincimize gölge düşmemesi için ilimiz genelinde gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtiyor, sizlerden bayram tatili süresince gerçekleştireceğiniz seyahatlerde trafik kurallarına uymanızı önemle rica ediyorum. Lütfen trafikte yaptığımız küçük dikkatsizliklerin geri dönülmez sonuçlara mahal vermesine izin vermeyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta aziz şehitlerimizin değerli aileleri ve kahraman gazilerimiz olmak üzere Adanalı hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bayram sevincimizin kardeşliğimizi daha da güçlendirmesini, tüm insanlığa barış, huzur ve refah getirmesini diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor