VATANDAŞ SİMİT DAHİ ALAMIYOR

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Marketlerde temel gıda ürünlerinin stoklanması, her geçen gün gelen aşırı zamlar ve ekonomik skıntılar ile ilgili konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.Orhan Sümer, “Vatandaşı simit dahi alamayacak hale getirdiler” dedi.

BARDAKLA YAĞ – TANEYLE ZEYTİN – YARIM SİMİT

Orhan Sümer, “Çay – simit hesabı yapıp “vatandaşın karnı tok, sırtı pek” açıklamasında bulunan AKP İktidarı bilmelidir ki vatandaş artık  simit dahi alamaz hale geldi. Simidin hammaddelerinden un, yağ ve susama yaklaşık olarak yüzde 300 zam geldi. Hammaddelerdeki bu artış kısa süre içinde tezgaha da yansıdı. Büyükşehirlerde 2.5 lira olan simit 3.5 liraya yükseldi. Bardakta Ayçiçek Yağı, Taneyle Zeytin, Gramla Un satışlarından sonra tezgahlarda yarım simit satışları başladı. AKP İktidarıyla her geçen gün daha fakirleştiğimiz bir dönem yaşıyoruz.”

SARAY İKTİDARINDA HALK HER GEÇEN GÜN FAKİRLEŞİYOR

Orhan Sümer, “Türkiye İstatistik Enstitüsü, gelir dağılımı ve yaşam koşulları, gelire dayalı göreli yoksulluk ve sosyal dışlanma konularında bilgi derlemek üzere her yıl “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” yapıyor. TÜİK verilerine göre 19 yıllık AKP iktidarında Türkiye’de gelir dağılımı aşırı bozuldu, yoksulluk arttı. Vatandaş her geçen yıl daha da yoksullaşırken özellikle yandaş şirketler zenginliklerine zenginlik kattı. Yani AKP İktidarı halkın değil yandaşın iktidarı olmayı seçti.”

MİLLET GIDA ALABİLMEK İÇİN PARMAĞINDAKİ ALYANSINI BOZDURUYOR

Orhan Sümer, “Saray iktidarının göz göre göre yaptığı ekonomik yanlışların faturasını ne yazık ki halk ödüyor. Etkisini iyiden iyiye gösteren kış ayı ile birlikte her şeye gelen aşırı zamlar milleti içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur. Özellikle temel gıda ürünlerine gelen zamlarla baş edemeyen millet artık son çare olarak parmağındaki alyansını bozdurmaya başladı. Yoksulluk ile mücadele şiarıyla iktidara gelen bir anlayışın Türkiye’yi bu duruma düşürmesi kabul edilebilir değildir.”

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor