VEYSEL YILDIZ; “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İYİ PARTİ İKTİDARINDA TEKRAR HAYATA GEÇİRİLECEK” DEDİ

(HABER MERKEZİ)-İYİ Parti Adana İl Başkanı Veysel Yıldız Anneler gününü kutladı, İstanbul Sözleşmesi  hakkında açıklama yaparak, İYİ Parti iktidarında İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçirilerek kadınlarımız hak ettikleri değerlere tekrar sahip çıkacaklardır dedi.

İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi diyen Başkan Veysel Yıldız açıklamasında; Dünya ile birlikte  anneler gününü kutladığımız bu günler aklımıza İstanbul Sözleşmesi’ni getirdi. “Cennet Anaların ayağı altındadır” diyerek  anneleri yücelten Peygamberimiz Hz. Muhammed gibi yüce bir insanın ümmeti olarak analarımıza sahip çıkmak dolayısı ile kadınlarımızı el üzerinde tutmak dinimizce en önemli görevlerimizdendir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte (Medeni!) kabul edilen birçok ülkeden çok çok önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin öngörülerini daha iyi anlamak zorundayız diyerek İstanbul Sözleşmesi hakkında kısa bir açıklama yapan Başkan Yıldız şunları söyledi;

“Tam adı Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti ortadan kaldırmayı hedefleyen, bununla mücadelede önlem, destek ve koruma mekanizmalarını ve devletlerin konuya ilişkin yükümlülüklerini belirleyen uluslararası bir insan hakları sözleşmesidir.

Türkiye, hazırlanmasında etkin rol aldığı, ilk imzacısı olduğu ve adını imzaya açıldığı şehir olan İstanbul’dan alan İstanbul Sözleşmesi’nden, 20 Mart 2021’de bir Cumhurbaşkanı Kararı ile çekilme iradesini resmi olarak beyan etti. Esasen, bu kararla Türkiye, imzalayıp onayladığı bir uluslararası insan hakları sözleşmesinden çekilen dünyada ilk ve tek ülke oldu.

2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nde imzası olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin 2021 yılında aniden ve anlaşılamayan bir şekilde çekilmesi uluslararası konjektörde itibar kaybına yol açmıştır.

Türkiye’de hızla gündem değiştirerek bir önceki gündemi arşive taşıyarak siyaset yapan hükümet İYİ Parti’nin bitmek bilmez mücadeleciliği karşısında halının altına süpürdüğü konuları tekrar hatırlamak zorunda kalacaktır.

Anneler gününü kutlarken , İYİ Parti  olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet” sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımların  ısrarlı takipçisi olacağız.

Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ederken İYİ Parti iktidarında İstanbul  Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçirilerek kadınlarımızın hakettikleri değerlere tekrar sahip çıkması en büyük arzumuzdur dedi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor